Izraelská armáda identifikovala zbraň vojáka, která mohla zabít reportérku televize Al-Džazíra Šírín abú Aklahovou, ale uvedla, že si nemůže být jistá, pokud Palestinci nepředají náboj k balistické analýze, řekl dnes podle agentury AP představitel izraelské armády. Toto sdělení podle AP představuje malý pokrok ve vyšetřování smrti reportérky, která byla zastřelena 11. května, když pracovala na reportáži o izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Palestinští činitelé a novináři, kteří s Aklahovou byli v poslední chvíli, její smrt přičítají izraelským vojákům. Izraelská armáda tvrdí, že novinářka byla zastřelena při přestřelce mezi vojáky a palestinskými ozbrojenci a že bez řádné analýzy nelze určit, kdo smrtící náboj vypálil.
Izrael Palestince vyzval ke společnému vyšetřování. Palestinská samospráva to ale odmítla a sdělila, že kulku, která novinářku zabila, k balistické analýze nevydá. Palestinci zároveň tvrdí, že provádějí vlastní vyšetřováni a jsou ochotni spolupracovat s jakoukoliv zemí kromě Izraele, kterému nedůvěřují.
Izraelská armáda minulý týden zveřejnila první výsledky předběžného vyšetřování, v nichž uvedla dvě možné příčiny smrti. Podle prvního scénáře mohla být žena zasažena palestinskou střelbou během prudké přestřelky s izraelskými vojáky. Druhou možností je, že ji mohl zasáhnout izraelský voják, jenž střílel přes „určený palebný otvor“ ve vojenském vozidle na palestinského ozbrojence, který na vozidlo střílel.
Vojenský představitel podle AP po dalších dotazech dnes potvrdil, že se vyšetřovatelé zaměřili na konkrétní zbraň. Zdůraznil, že ačkoliv zdroj výstřelu je stále nejasný, byla identifikována zbraň izraelské armády, „která mohla být zapojena do přestřelky poblíž Šírín“ . Řekl, že pokud budou Palestinci spolupracovat při vyšetřování, Izrael „snad bude moci porovnat kulku s touto hlavní a ověřit, zda existuje shoda“. Hovořil pod podmínkou anonymity v souladu se směrnicemi pro vojenské briefingy.
Palestinci provádějí vlastní vyšetřování a podle prvních závěrů palestinské prokuratury Aklahovou zabila cílená střelba izraelských vojáků.
Investigativní skupina Bellingcat, jež sídlí v Nizozemsku, provedla vlastní analýzu na základě materiálů, zejména videí, která se objevila na sociálních sítích. Uvedla, že její první zjištění dávají za pravdu palestinským svědkům, kteří tvrdí, že novinářku zabila izraelská palba.
Jednapadesátiletá Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro Al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří. Její smrt vyvolala kritiku a reakce z celého světa. Izrael také čelí kritice za chování policie na reportérčině pohřbu, kde její rakev málem spadla na zem, když policisté strkali truchlící a bili je obušky.