Členské státy Evropské unie budou muset mít do listopadu letošního roku zásobárny plynu naplněné nejméně na 80 %. Od roku 2023 se pak jejich povinná kapacita zvedne na 90 %. Ve čtvrtek to oznámila Evropská rada. Unie se tím snaží předejít šoku v případě, že by se v budoucnosti Rusko rozhodlo plyn proudící do Evropy zastavit. Informoval o tom server Al Jazeera a Euractiv.
Kvůli válce na Ukrajině se Evropská unie (EU) snaží připravit na případné scénáře pokračující ruské agrese. Evropská ráda proto ve čtvrtek oznámila novou regulaci týkající se zavedení povinných zásob plynu. Členské státy EU tak budou muset do listopadu letošního roku naplnit zásobárny plynu na 80 procent. Informoval o tom server Al Jazeera.
Od roku 2023 pak státy zásoby plynu navýší nejméně na 90 procent. Regulace by měla přestat platit 31. prosince roku 2025. Unie se tak snaží vyhnout přílišné závislosti na fosilních palivech. „Musíme zůstat bdělí a neriskovat přílišnou fixaci na fosilní paliva, když ji naopak potřebujeme urgentně přerušit,“ vyjádřila se podle serveru Euractiv k rozhodnutí francouzská členka Evropského parlamentu Marie Toussaint.
Nová pravidla Evropská komise navrhla poprvé v březnu. Kvůli potřebě zavést je poměrně rychle však jinak zdlouhavý legislativní proces urychlila. Podle nové regulace pak mohou členské státy EU s malou nebo žádnou úložnou kapacitou využít rezervy jiných států. Úplnou výjimku získaly státy jako Kypr, Malta a Irsko, které nejsou přímo napojeny na žádný zásobovací systém ostatních evropských států.
Státy mohou své zásobárny naplnit i na víc než povinných 80 %
„Předložený návrh je klíčový pro naši připravenost na další zimu. Evropská unie dokáže jednat pohotově a je sjednocená,“ okomentovala nová pravidla komisařka pro energetiku Kadri Simson. Zásoby plynu jsou důležité také proto, aby se zabránilo případným cenovým šokům a tedy poškození evropských byznysů i domácností.
Kvůli vyřazení některých států z povinnosti vytvořit si zásoby plynu by však celková kapacita plynu EU dosáhla jen na asi 75 procent. Za nezbytné se však považuje mít naplněné zásobárny plynu uvnitř unie na nejméně 90 procent.
Z toho důvodu unie přidala k pravidlům paragraf, který státům povoluje určit si i vyšší cíle. Unie by tak do konce letošního roku mohla dosáhnout kolektivních zásob ve výši alespoň 85 procent.
Státy pak mohou své povinnosti naplnit také zásobováním zkapalněným zemním plynem. Nové regulace musí ještě před jejich platností schválit Evropský parlament a jednotlivé členské státy EU, jedná se však už pouze o formalitu.