Některé části Španělska zažívají nejteplejší květen od počátku záznamů. Z Afriky proudí do Evropy horký a suchý vzduch, který s sebou přináší prašnou oblohu a teploty přesahující 40 stupňů Celsia. Informuje o tom The Guardian, Reuters a další servery.
Španělská státní meteorologická agentura Aemet varovala před víkendovou vlnou veder „mimořádné intenzity“ s teplotami o 10 až 15 stupňů Celsia vyššími, než je sezónní průměr. Teploty připomínají spíše vrcholné léto než polovinu května, upozorňuje The Guardian.
Podle Reuters lidé v sobotu ve Španělsku mávali větráky, polévali se vodou a cákali se u fontán. Nezvykle vysoké teploty se na některých místech blížily čtyřiceti stupňům.
„První noční hodiny 21. května byly na tuto roční dobu mimořádně horké na velké části středu a jihu poloostrova,“ uvedl v sobotu Aemet. „Na mnoha místech teplota neklesla pod 25 °C, což je v květnu prakticky nevídané.“
V pátek dosáhla rtuť na letišti v Seville 41 stupňů Celsia, zatímco další andaluské město Jaén zaznamenalo bezprecedentních 40,3 stupně – téměř o 2 stupně více než dosavadní rekord.
Také město Segovia severozápadně od Madridu zažilo v pátek první tropickou květnovou noc, když se teploty udržely nad dvaceti stupni.
Žlutá výstraha
Na většině území Španělska platí žlutá výstraha. Znamená to, že sice neexistuje „meteorologické riziko pro obyvatelstvo“, ale některé činnosti by mohly být nebezpečné.
Španělská vláda aktivovala svůj národní plán pro případ nadměrných teplot a doporučuje lidem, aby se hydratovali a nosili lehké oblečení. Doporučuje také dávat pozor na děti, těhotné ženy a starší a chronicky nemocné osoby.
Zatímco v sobotu se očekává, že vedra budou na většině území země vrcholit, v neděli by teploty v severovýchodním údolí řeky Ebro mohly dosáhnout až neslýchaných 39 stupňů Celsia.
Španělsko zaznamenalo nejvyšší teplotu v historii loni v srpnu, kdy v andaluském městě Montoro dosáhla 47,4 stupňů.
Nedávná studie společnosti Aemet zjistila, že příchod třicetistupňových teplot v celém Španělsku. Na Baleárských ostrovech přišel za posledních 71 let v průměru o 20 až 40 dní dříve.
Za vedra může změna klimatu
„Léto požírá jaro,“ řekl v pátek listu El País Rubén del Campo, mluvčí společnosti Aemet. Současné vedro je podle něj známkou klimatické změny.
„To, co se děje, dokonale odpovídá situaci, kdy máme teplejší planetu,“ dodal s tím, že nárůst teplot je „přímým a hmatatelným důsledkem klimatických změn… Klima ve Španělsku není takové, jaké jsme znali. Stalo se extrémnějším.“
Francie zažívá nadnormální teploty již více než měsíc. Státní prognostický úřad Météo France uvedl, že takové epizody extrémních veder budou s postupujícím globálním oteplováním pravděpodobně delší a silnější. Budou začínat dříve a budou se častěji opakovat. Nicméně úřad uvedl, že letos nic nenasvědčuje tomu, že by neobvykle horké jaro předznamenávalo rekordně horké léto.
Začátkem tohoto týdne britský meteorologický úřad oznámil, že pravděpodobnost nedávné rekordní vlny veder, která v některých částech Indie a Pákistánu vyhnala teploty až na 51 °C, se kvůli klimatické krizi zvýšila více než stokrát.