Válku na Ukrajině lze vyřešit pouze „diplomatickou cestou“, prohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu ve státní televizi. Uvedl také, že konflikt bude i nadále „krvavý“. Informuje o tom BBC, Times Of Israel a další média.
Ve svém projevu ve státní televizi naznačil, že jeho země by mohla zvítězit nad Ruskem na bitevním poli. Dodal však, že válku lze definitivně zastavit pouze „u jednacího stolu“.
V Severodoněcku a jeho okolí mezitím probíhají těžké boje, neboť ruské síly stupňují úsilí o ovládnutí celé Luhanské oblasti.
Ukončení bojů v jižním přístavním městě Mariupol uvolnilo ruským jednotkám prostor pro přesun na jiná místa a umožnilo jim zintenzivnit nápor na východě.
Místní gubernátor Serhij Hajdaj prohlásil, že Rusové „ničí“ Severodoněck, jak jej postupně obkličují. Na chatovací aplikaci Telegram uvedl, že ukrajinské jednotky odrazily 11 útoků na frontovou linii – mezi zničenými ruskými vozidly bylo i osm tanků. Tato tvrzení nebyla nezávisle potvrzena.
Zpravodaj BBC James Waterhouse uvedl, že Rusko zvýšilo dělostřelecké a letecké údery i raketové útoky – získává v Luhansku půdu kilometr po kilometru, zatímco Ukrajinci jsou nuceni ustupovat.
Konflikt bude krvavý, řekl prezident
Ve svém televizním projevu pan Zelenskyj uvedl, že konflikt „bude krvavý, bude se bojovat, ale definitivně skončí jen díky diplomacii“. Naznačil však, že to nebude snadné, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát.
„Diskuse mezi Ukrajinou a Ruskem se rozhodně uskuteční. V jakém formátu, to nevím – se zprostředkovateli, bez nich, v širší skupině, na prezidentské úrovni,“ cituje jej Times Of Israel.
V úterý hlavní kyjevský vyjednavač Mychajlo Podoljak uvedl, že rozhovory jsou pozastaveny. Následující den mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinil kyjevské úřady, že nechtějí pokračovat v rozhovorech o ukončení nepřátelství. Podle ruských tiskových agentur se poslední jednání uskutečnilo téměř před měsícem, 22. dubna.
Vzhledem k tomu, že boje jsou v nedohlednu, posílají Spojené státy další vojenskou, ekonomickou a humanitární pomoc. V sobotu prezident Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí balíčku pro Ukrajinu v hodnotě téměř 40 miliard dolarů.Tyto peníze představují největší program americké pomoci od února, kdy Rusko zahájilo invazi.
Návrh zákona, který bude Ukrajině poskytovat podporu po dobu přibližně pěti měsíců, zahrnuje přibližně 6 miliard dolarů určených na obrněná vozidla a protivzdušnou obranu.
Prezident Zelenskyj na Twitteru poděkoval a uvedl, že vojenská pomoc je „potřebnější než kdy jindy“.
V sobotu také vyšlo najevo, že prezident Biden je jedním z více než 900 občanů USA, kterým byl na dobu neurčitou zakázán vstup do Ruska. Na seznamu je také ministr zahraničí Antony Blinken, šéf CIA William Burns a stovky členů Kongresu. Někteří jsou již mrtví, jako dlouholetý senátor a někdejší prezidentský kandidát John McCain.