Státy by měly lidem z nejchudších částí společnosti pomoci vypořádat se s rostoucími cenami potravin a energií. V rozhovoru pro BBC to o víkendu oznámila ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgieva. Podle ní by vlády měly začít s dotacemi především kvůli zvyšující se inflaci způsobené jak trvající světovou pandemií, tak válkou na Ukrajině.
Kvůli zvyšujícím se cenám potravin a energií vyzvala ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgieva státy k aktivnější pomoci. Podle ní by měly vlády dotovat lidi z nejchudších částí společnosti. Pomůžou jim tak vypořádat se s ekonomickými šoky způsobenými trvající světovou pandemií a válkou na Ukrajině.
„Podporu musí státy nabídnout velice cíleným způsobem, nejlépe poskytováním dotací přímo lidem,“ vysvětlila o víkendu Georgieva v exkluzivním rozhovoru pro server BBC. Podle ní by se pak politici měli zaměřit především na dvě priority. Cílit by měli na zmíněnou nejchudší vrstvu společnosti, ale také ukrajinské podniky nejvíce zasažené stávající válkou.
Rusko a Ukrajina jsou totiž zodpovědné za export především obilovin, slunečnicového oleje nebo hnojiva. Ostatní státy světa jich tak začínají mít nedostatek, společně například s plynem a ropou, jejichž ceny i nadále rostou.
Americký prezident Joe Biden tak například ve snaze ceny snížit uvolnil rezervy ropy. Státy jako Španělsko a Portugalsko se zase rozhodly uměle omezit ceny plynu. O podobném řešení krize v současnosti diskutuje před nadcházejícími volbami také Austrálie.
Protesty jako na Srí Lance by se mohly objevit po celém světě, varuje šéfka MMF
Ředitelka MMF pak v rozhovoru dále uvedla, že by se při pokračující krizi mohly některé státy vydat cestou Srí Lanky. Ta v posledních měsících čelí protestům kvůli tamnímu zhoršujícímu se ekonomickému stavu. Srí Lanka tak poprvé nedokázala splatit své zahraniční dluhy. Smrtelné demonstrace rovněž vedly ke zvolení nového premiéra.
Skupina mezinárodních rozvojových institucí včetně MMF a Světové banky proto také minulý týden oznámila rozsáhlý plán na boj proti potravinové krizi po celém světě. Podle šéfky MMF je totiž na světě dostatek jídla, je ale nerovnoměrně distribuováno.
Vyzvala proto také k opatrnému zavádění vyšších úrokových sazeb, které by mohlo vést k recesi. Centrální banky se jimi totiž snaží zpomalit nárůst cen, jelikož tím pro spotřebitele zdraží cenu půjček. Vyvarovat by se ale dle Georgievy měly také protekcionistickým politikám, jaké zavedla například Indie, když dočasně zakázala vývoz pšenice.