Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde se včera večer v nizozemské televizi ostře obula do kryptoměn. Mimo jiné řekla, že „kryptoměny jsou bezcenné“. Zároveň také zdůraznila potřebu regulace a vlastní digitální měny EU. Informovaly o tom servery Politico a Decrypt.
Krypto trhy se vypořádávají s potenciálně další krypto zimou. Mnoho dlouhodobých kritiků tohoto odvětví využilo příležitosti a kryptoměny zkritizovalo.
Mezi ně patří i šéfka Evropské centrální banky Christine Lagarde. Ta se včera večer objevila v nizozemském programu „College Tour“, kde se nechala slyšet, že nedávné události ukázaly, že kryptoaktiva jsou bezcenná. „Moje velmi skromné hodnocení je, že to (krypto) nestojí za nic. Není ničím podložené. Neexistuje žádné základní aktivum, které by fungovalo jako bezpečnostní pojistka.“ O vystoupení informovaly servery Politico a Decrypt.
Nedávný pád trhu pro ni podle jejích slov nebyl žádným překvapením, přičemž dodala: „Celou dobu jsem říkala, že kryptoměny jsou vysoce spekulativní a vysoce riziková aktiva.“
Lagarde tvrdila před publikem vysokoškolských studentů, že příliš mnoho mladých lidí investuje do kryptoměn a očekává konzistentní výnosy. Pak se ale můžou stát obětí volatility trhu.
Řekla, že kryptoinvestice by měli provádět pouze „lidé, kteří počítají s tím, že mohou o všechno přijít. Chci říct, minulý týden to (Bitcoin) kleslo o 20 %.“
Při průzkumu publika Lagarde slyšela o jednom vysokoškolském studentovi, který minulý týden přišel o kryptoměnu Cardano v hodnotě 7000 eur (asi 172 000 korun). „To bolí,“ povzdechla si.
Přesto cílem šéfky ECB není úplný zákaz obchodování s kryptoměnami v Evropské unii.
Odpovědí na problém je podle ní regulace. „Pokud do toho chcete investovat, je to vaše volba,“ uvedla. „Věřím, že by to mělo být regulováno. Ti, kteří investují, by měli vědět, že je to super rizikové aktivum,“ varovala.
Centrální banka a digitální euro
Kromě diskutování s vysokoškoláky ohledně jejich ztrát v kryptoměnách šéfka ECB také hovořila o plánech centrální banky v oblasti vlastní digitální měny.
V únoru Evropská unie oznámila, že zváží legislativu k vytvoření digitálního eura do začátku roku 2023. Lagarde již dříve uvedla, že proces skutečného vytvoření digitálního eura, vydávaného Evropskou centrální bankou, by mohl trvat až čtyři roky.
Dále prohlásila, že by případné digitální euro bylo podporované ECB a tudíž by se jednalo o něco úplně jiného než současné kryptoměny.
Když se ECB minulý rok dotazovala občanů EU na digitální euro, většina respondentů uvedla, že by si přála, aby měna fungovala na blockchainu.
Většina respondentů také konstatovala, že soukromí je při vytváření digitální měny prioritou. Také by si přáli „omezenou nebo žádnou roli prostředníků“ při jejím fungování.