Průzkum amerického Federálního rezervního systému (Fed) odhalil, že v roce 2021 vlastnilo různé kryptoměny nebo Bitcoin asi 12 procent všech Američanů. Informovaly o tom servery Finbold a Decrypt.
Průzkum nazvaný „Economic Well-Being of U.S. Households in 2021“ (Ekonomický blahobyt domácností v USA v roce 2021) a zveřejněný 23. května 2022 se snažil změřit ekonomické zdraví spotřebitelů po získání zpětné vazby od 11 000 dospělých respondentů. O výsledcích tohoto průzkumu informovaly servery Finbold a Decrypt.
Nová verze průzkumu pro rok 2021 poprvé zahrnovala i otázky týkající se kryptoměn. Studie také zdůrazňovala vztah mezi výší příjmů respondentů a způsobem používání kryptoměn.
The 9th annual Survey of Household Economics and Decisionmaking (SHED) offers insight into financial well-being of U.S. adults & families in late 2021, provides important information about how people were faring in the economy (1/4) https://t.co/PjlBLtSDZ9 https://t.co/4yTHzIPfF6
— Federal Reserve (@federalreserve) May 23, 2022
Fed zjistil, že i když jsou kryptoměny relativně novým produktem finančního sektoru, většina lidí používala kryptoměny a Bitcoin právě jako investici.
Kryptoměny jako platidlo
Průzkum navíc ukázal, že kryptoměny si také nacházejí cestu v platebním prostoru. Asi 2 procenta držitelů kryptoměn je používá i k nákupům.
Zajímavé je, že Fed také našel rozdíl v úrovni příjmů mezi kryptoinvestory. Lidé, kteří drželi digitální aktiva pouze pro investice, měli průměrně mnohem vyšší příjmy než lidé, kteří používali kryptoměny i k platbám.
Průzkum zjistil, že 46 procent kryptoinvestorů mělo roční příjmy alespoň 100 000 dolarů (asi 2 300 000 korun). Zatímco lidé s ročním příjmem nižším než 50 000 dolarů (asi 1 150 000 korun) tvořili pouze 29 procent kryptoinvestorů.
Průzkum dále zjistil, že lidé, kteří používají kryptoměny k investicím, mají také častěji zařízené spoření na důchod (89 procent). Lidé, kteří kryptoměny nepoužívají, mají zařízené důchodové spoření v 73 procentech případů. Kdežto lidé, kteří používají kryptoměny jako platidlo, mají důchodové spoření zajištěné jen v 71 procentech případů.
Výsledky průzkumu vycházejí ve chvíli, kdy Fed posiluje svoje iniciativy v sektoru kryptoměn. V únoru oznámil své plány prozkoumat možnosti vlastní digitální měny ve snaze zlepšit domácí platební systém.
Fed se také zapojuje do debat o regulaci kryptoměn. Jeh předseda Jerome Powell požaduje více zákonů, které by regulovaly aktiva, jako jsou Bitcoin a stablecoiny.
Debatu o regulacích podnítil zejména krach stablecoinu TerraUSD, kvůli kterému miliony investorů ztratily značné investice.
Mezitím šéfka Evropské centrální banky uvádí, že kryptoměny nemají žádnou hodnotu a že investice do kryptoměn je vysoce riziková. Tyto výroky přichází ve chvíli, kdy několik zemí uvažuje o prohlášení bitcoinu za zákonné platidlo po stopách jihoamerického El Salvadoru, kde je bitcoin zákonným platidlem od září roku 2021.