Podnikatel Elon Musk čelí žalobě skupiny investorů platformy Twitter. Porušil podle nich kalifornské zákony, když manipuloval s trhem pro svůj prospěch. Snažit se měl o umělé snížení hodnoty akcií Twitteru, aby mohl následně zrušit nebo pozměnit svou nabídku odkoupit sociální síť za 44 miliard dolarů. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Skupina investorů Twitteru žaluje podnikatele a nejbohatšího muže světa Elona Muska kvůli jeho manipulaci s trhem. Podle nich tak činil, aby otočil svou nabídku odkoupit platformu Twitter za 44 miliard dolarů, co nejvíce ve svůj prospěch. Snažit se měl o umělé snížení akcií společnosti, jelikož by pak mohl svou nabídku zrušit, nebo alespoň vyjednat nižší cenu.
Za „protiprávní jednání“ žaluje skupina investorů v čele s Williamem Heresniakem také samotnou společnost Twitter. Žalobu podala skupina u amerického Okresního soudu pro severní okres Kalifornie tento týden. Informoval o tom server BBC. Jak Musk, tak představenstvo Twitteru pak odmítli současné události komentovat.
„Jeho falešná prohlášení a manipulace s trhem vytvořily na ředitelství Twitteru v San Franciscu chaos,“ popsali pak investoři v žalobě. Musk totiž odkládal veřejné prohlášení o tom, že nakoupil napřed pět, a poté devět procent společnosti Twitter. Připravovat si tím měl dle investorů výhodnější situaci pro svou nabídku platformu odkoupit.
Jednat měl Musk také na základě „interních informací“
Investoři žalující Muska rovněž podle serveru The Guardian poukazují na nedávný pokles hodnoty akcií Tesly. Zpochybňují proto, že by byl Musk i nadále v situaci, kdy by mohl Twitter odkoupit za původně nabídnutou cenu. Akcie Tesly totiž použil jako zálohu na zajištění půjček, které pro svůj velký obchod potřebuje.
Pochybit měl známý podnikatel také kvůli jeho prohlášení o spamových účtech a takzvaných „botech“ fungujících na sociální síti Twitter. Oznámil totiž, že podle něj tvoří více než 5 procent všech uživatelů platformy. Přímo tak zpochybnil tvrzení představenstva Twitteru a pozastavil domluvený obchod, dokud statistiku neověří. Podle investorů se však opět snažil svým jednáním ovlivnit trh.
Kromě toho měl Musk původní akcie společnosti Twitter odkoupit se znalostmi „interních informací“. Získat je měl v konverzaci s některými členy představenstva. O svých plánech ale mohl diskutovat také s Jackem Dorsey, spoluzakladatelem a bývalým ředitelem Twitteru, který je jeho blízký přítel.
V současnosti je pak hodnota akcií Twitteru o 27 procent nižší než ta, na kterou ji Musk při své nabídce nacenil. Podle jeho nabídky by totiž jedna akcie dosahovala hodnoty 54,20 dolarů.