Vláda premiéra Justina Trudeaua navrhuje úplný zákaz nákupu a prodeje všech ručních střelných zbraní na území Kanady. Návrh zákona vlastnictví těchto zbraní přímo nezakazuje, jejich prodej a nákup však pokládá za nezákonný. Jedná se dosud o nejvíce ambiciózní krok vůči soukromému vlastnictví zbraní v Kanadě. Informovala o tom stanice BBC a France 24.
„Kromě použití střelných zbraní pro sportovní střelbu a lov neexistuje žádný důvod, proč by měl někdo v Kanadě potřebovat ve svém každodenním životě zbraň,” oznámil novinářům kanadský premiér Justin Trudeau. Jeho vláda předložila v pondělí parlamentu návrh legislativy zakazující nákup a prodej všech ručních střelných zbraní.
Kanada má přísnější pravidla pro soukromé vlastnictví střelných zbraní než sousední Spojené státy a není zde jejich držení zakotveno v ústavě. Střelné zbraně jsou však v zemi stále populární, zejména na venkově, připomíná BBC News.
Každý, kdo si chce v Kanadě koupit střelnou zbraň, musí nejprve projít přísnými prověrkami. Zbraň musí být v domácnosti uložena s prázdným zásobníkem a uzamčena, tedy bezpečně zajištěna.
Návrh nové legislativy nákup střelných zbraní nezakazuje doslovně. Jejich nákup soukromou osobou však považuje za nezákonný. Zásobníky by navíc v případě schválení parlamentem musely být překonfigurovány tak, aby nepojmuly více než pět nábojů současně. Velkokapacitní zásobníky by byly rovněž zakázány.
Majitelé zbraní zapojení do domácího násilí či jiných kriminálních aktivit, například stalkingu, podle chystané legislativy přijdou o zbrojní průkazy.
Texaský masakr na základní škole
„Lidé by měli mít možnost jít bez obav do supermarketu nebo školy. Lidé by měli mít možnost jít do parku nebo na narozeninovou oslavu, aniž by se museli bát zbloudilých kulek,” cituje kanadského premiéra, který přiznal, že násilí se střelnými zbraněmi je stále častější, France 24.
Kanadská vláda podala návrh přísné legislativy parlamentu pár dní po texaském masakru na Robbově základní škole.
Osmnáctiletý Salvador Ramos nejprve střelil do hlavy svou babičku. Následně v zamčené třídě chladnokrevně zastřelil 19 dětí a dvě učitelky. Policie útočníka eliminovala po 40 minutách volání o pomoc studentů a naléhání přihlížejících.
K omezení střelných zbraní po střelbě v městečku Uvalde vyzval v emotivním projevu také americký prezident Joe Biden. „Kdy se proboha postavíme zbraňové lobby? Proč jsme ochotni žít s tímto krveprolitím? Proč to stále necháváme dojít tak daleko?”
Kanada zaznamenala nejkrvavější střelbu ve své historii v roce 2020. Střelec v převleku za policistu zabil v provinčním Novém Skotsku 22 lidí. V reakci na to Trudeau okamžitě zakázal 1500 druhů střelných zbraní.