Vědci si několik let lámou hlavu nad záhadou podmořské sopky Kavachi u Šalamounových ostrovů. Po poslední erupci žijí v tomto kyselém prostředí plném síry kladivouni a žraloci hedvábní. Jedná se přitom o podmínky vhodné tak maximálně pro mikroorganismy závislé na síře. V následujících měsících zamíří ke kráteru vědecká expedice, píše server Live Science.
Podmořský vulkán Kavachi leží 24 kilometrů jižně od ostrova Vangunu, který je součástí Šalamounových ostrovů v Oceánii. Vrchol sopky spočívá 20 metrů pod vodní hladinou, její spodní část se rozkládá na dně v hloubce 1,2 kilometru.
Vědecká expedice v roce 2015 s překvapením zjistila, že v kráteru vulkánu žijí od poslední erupce v roce 2014, ale možná dříve, dva druhy paryb, kladivouni a žraloci hedvábní. Odborníci o tom publikovali v časopise Oceanography. Kavachi ovšem není typickým žraločím domovem.
Podmořské vulkány jsou nehostinnými ekosystémy. Vyvěrá z nich teplá voda a hlavně obrovské množství síry. V tomto extrémně kyselém prostředí žijí mikroorganismy závislé na síře. Co tam však pohledávají žraloci?
Vědce zajímá, čím se tito žraloci živí, zda se těmto podmínkám přizpůsobili a jak dlouho zde setrvávají. Brzy dostanou příležitost k tomu najít odpovědi.
Vulkán se probudil k životu
Pracovníci americké agentury NASA postřehli na snímcích satelitu Landsat-9 sopečnou aktivitu Kavachi, píše web Live Science. Zachycují totiž změněnou barvu vody na mořské hladině, což je podle nich výmluvná známka možné série erupcí.
Vědcům to dává šanci studovat vliv sopek na přírodní ekosystémy a zjistit, zda přežívají žraloci ve vulkánu trvale, nebo jestli je erupce vyženou. Jak odolávají teplé a kyselé vodě. A zda se živí tvory žijícími ve vulkánu.
Klimatická změna otepluje oceány a postupně z nich tvoří kyselé prostředí. Je možné, že jsou žraloci z Kavachi „zmutovaní” evolucí. Přizpůsobili se kyselému prostředí bohatému na síru.
„Ekosystém podporovaný extrémním prostředím v kráteru Kavachi muže nabídnout vodítka k typům živočichů, kteří přežili minulé velké změny v chemii oceánů, a k těm, kterým se bude dařit v budoucích podmínkách,” psali tehdy vědci ve studii.
Další expedice k záhadnému ekosystému v podmořské sopce Kavachi dorazí v následujících měsících.