Ekonomická krize na Srí Lance se prohlubuje a způsobuje závažné nedostatky potravin, paliva nebo léků. Tamní vláda proto v úterý oznámila navýšení daní, aby tak zvýšila státní příjmy. Ministr zemědělství rovněž na farmáře apeloval, aby pěstovali více rýže. Podle něj se totiž potravinová krize v zemi „zhoršuje“. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Obyvatelé Srí Lanky budou muset platit vyšší daně. Tamní vláda je zvedla kvůli prohlubující se ekonomické krizi. Doufá totiž v navýšení státních příjmů, díky kterým by mohla zmírnit závažný nedostatek základních potravin, paliva nebo léků. Zemi trápí nejhorší ekonomická situace za posledních 70 let. Částečně ji způsobila čím dál rychleji rostoucí inflace a nedostatek rezerv zahraničních měn.
Kromě nové daňové politiky zveřejnila tamní vláda také apel na farmáře. Ministr zemědělství Srí Lanky po nich požaduje, aby začali pěstovat kvůli potravinové krizi více rýže. Podle nedávno zvoleného premiéra Ranila Wickremesinghe se jedná o nezbytná opatření, jelikož je současný stav státních financí neudržitelný. Jeho vláda rovněž plánuje v nejbližších týdnech představit průběžný státní rozpočet.
„V letošním roce zavedeme silný fiskální a konsolidovaný plán prostřednictvím navýšení příjmů i racionalizací výdajů,“ oznámila pak veřejně kancelář Wickremesinghe. Daň z přidané hodnoty vláda okamžitě navýší z 8 na 12 procent. Státní příjmy by se tak měly zvednout o asi 179,9 milionu dolarů. Informoval o tom server BBC.
Kvůli špatné ekonomické situaci žádá Srí Lanka o půjčku u MMF
Vláda plánuje na podzim zvýšit rovněž daň z příjmů firem, a to na 30 procent z 24. Získat tím chce dalších 143,46 milion dolarů do svého rozpočtu. V úterý kromě nových opatření zveřejnila Srí Lanka také výši tamní inflace. Ta se oproti loňskému roku v květnu zvedla o 39,1 procent. Podle serveru Al Jazeera v dubnu dosáhla 29,8 procent.
Minulý měsíc Srí Lanka poprvé od získání své nezávislosti roku 1948 selhala ve splácení svých zahraničních dluhů. Důvodem současné krize je především předchozí daňová politika prezidenta Gotabaye Rajapaksi. Těsně před ekonomickým šokem způsobeným světovou pandemií totiž zavedl značné snížení daní.
Následně však země přišla o téměř veškerý turismus, tedy o jeden ze svých hlavních příjmů. Nyní proto země žádá o půjčku od Mezinárodního měnového fondu. Tamní vláda se ale bude ucházet také o asistenci od Jihoasijské potravinové banky. Ta ostatním státům v krizi nabízí například zásoby rýže nebo dalšího základního zboží.