Megalodona můžete znát z hollywoodských filmů, v nichž je ztvárněn jako obrovské monstrum, což před dvěma lety potvrdili také vědci. Přetrvávala však záhada, jak tento žralok s přibližnými rozměry patrového autobusu vyhynul. Podle nové studie možná prohrál konkurenční boj o potravu s třikrát tak menším žralokem bílým. Napsala o tom agentura Reuters.
Megalodon (velký zub) byl největším žralokem všech dob. Podle nedávné studie založených na analýze jeho zubů o velikosti lidské ruky a modelech měřil na délku 15 až 20 metrů a vážil zhruba 60 tun.
Vyhynutí megalodona před třemi miliony let je však předmětem diskuzí. Svou roli podle paleontologů jistě sehrála klimatická změna, v jejímž důsledku se změnilo mořské prostředí.
Mezinárodní tým vědců však publikoval v časopise Nature Communications výzkum, podle něhož k vyhynutí „mýtického” žraloka mohlo přispět neúspěšné soupeření o kořist s mrštnějším žralokem bílým.
Experti k tomu závěru došli studií izotopů zinku v zubech žijících a vyhynulých žraloků. Megalodon měl podle chemických stop v zubech podobné postavení v potravinovém řetězci jako žralok bílý. Žraloci spolu mohli soupeřit o stejnou potravu, včetně velryb, sviňuch a delfínů. A megalodon tento boj mohl prohrát.
Megalodon lovil v mořích spolu se žralokem bílým v období raného pliocénu. „Podle našich zinkových dat skutečně zaujímal stejné postavení,” cituje agentura Reuters spoluautora studie Kenšu Šimada.
Žralok bílý měl konkurenční výhodu
Environmentální tlaky navíc vedly k menšímu počtu potravy, což by konkurenční soutěžení ještě vyostřilo. „V době, kdy oba ještě žili, existovala v oceánech konkurence mezi moderním žralokem a megalodonem o vodní zdroje potravy,” řekl profesor a hlavní autor studie Thomas Tutken z Univerzity Johannese Gutenberga.
Vědci však podle stanice CNN dodávají, že podobná strava nemusela nutně znamenat přímou konkurenci. Oba druhy se mohly specializovat na odlišnou stravu. Nicméně nějaké překrývání kořisti bylo pravděpodobné.
Žralok bílý měřil na délku třikrát méně než megalodon. V případě podobné kořisti by měl oproti němu konkurenční výhodu.
Strava megalodona je ve skutečnosti velkou neznámou. Vědci se ovšem domnívají, že lovil velké ryby spíše než mořské savce a vylučují možnost, že se stal kořistí menšího žraloka.
„Romány a filmy megalodona obvykle vyobrazují jako gigantického, monstrózního žraloka. Ve skutečnosti toho však o tomto vyhynulém zvířeti víme stále velice málo,” přiznal Šimada.