Společnost Crusoe, která se zabývá těžbou bitcoinů, nasazuje v ománském Maskatu zařízení na zachycování spalovaného plynu. Na region Blízkého východu a Afriky připadá 38 % světového objemu spalování přebytečného zemního plynu. O zprávě informovala agentura Bloomberg a server Cointelegraph.
Společnost Crusoe Energy, která využívá odpadní energii z těžby fosilních paliv pro výpočetní výkon při těžbě kryptoměn, zahájí svou činnost v Ománu, zemi, která vyváží 21 % své produkce plynu a do roku 2030 usiluje o nulové spalování plynu. O zprávě informovala agentura Bloomberg a server Cointelegraph.
Americká společnost otevře kancelář v hlavním městě Maskatu a nainstaluje své zařízení na zachycování odpadního plynu v místech vrtů. Již uspořádala workshop s největšími ománskými výrobci energie, společnostmi OQ SAOC a Petroleum Development Oman.
Generální ředitel společnosti Crusoe Chase Lochmiller, ve zprávě vysvětlil, že společnost považuje za důležité mít zastoupení v regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA). Na tuto lokalitu totiž připadá 38 % světového flérování z ropných vrtů.
Flérování je proces, při kterém je spalován přebytečný bioplyn nebo zemní plyn získaný při těžbě ropy nebo zemního plynu. Tento plyn by jinak unikal do ovzduší.
„To, že máme podporu od zemí, které se aktivně snaží řešit problémy se spalováním, je to, čeho jsme chtěli dosáhnout,“ řekl Lochmiller.
Pilotní projekt prvního nasazení na Blízkém východě by měl být spuštěn do konce roku 2022 nebo začátkem roku 2023. Lochmiller také ujistil, že ačkoli stav finančních trhů a Bitcoinu „má jistě určitý dopad na naše hlavní příjmy, nemá to však vliv na žádné plány růstu a expanze“.
Omán do Crusoe už investoval
Společnost Oman Investment Authority se podílela na získání 350 milionů dolarů pro firmu Crusoe, které proběhlo v dubnu. Uvedl to Ismail Ibrahim Al-Harthi, senior manažer technologických investic v Oman Investment Authority. Podle pravidel firmy prý ale nemůže komentovat velikost investice. Společnost Crusoe rovněž odmítla sdělit podmínky.
„Omán se zavázal snížit emise skleníkových plynů v souladu s Pařížskou dohodou o klimatu,“ uvedl Al-Harthi v e-mailu zaslaném agentuře Bloomberg.
Ománská vláda se údajně zavázala ve spolupráci se Světovou bankou, že do roku 2030 ukončí rutinní spalování plynu. Loni investovala do společnosti Crusoe. Letos v dubnu Omán svůj podíl ve společnosti navýšil, uvedl údajně Al-Harthi v telefonickém rozhovoru.
Kromě Ománu mají o kryptoměny zájem i jiné země. Rusko uvažuje o používání kryptoměn pro zahraniční obchod. Zatímco El Salvador uspořádal konferenci kde bankéřům ze 44 rozvojových zemí představil Bitcoin.