Ve Spojeném království startuje experiment čtyřdenního pracovního týdne, největší, jaký byl kdy proveden. Tisíce zaměstnanců z desítek společností mají po šest měsíců vykonávat své zaměstnání pouze čtyři dny v týdnu. Za projektem stojí nezisková organizace 4 Day Week Global, která spolupracuje s prestižními britskými univerzitami. Napsal o tom server ScienceAlert.
Ve Spojeném království startuje největší experiment čtyřdenního pracovního týdne. Za ním je podepsaná nezisková organizace 4 Day Week Global a další organizace. Studie se zúčastní více než 3300 zaměstnanců ze 70 společností.
Vliv kratšího pracovního týdne na zaměstnance budou studovat vědci z prestižních britských univerzit, jako je Univerzita v Cambridgi, Oxfordská univerzita či Boston College. Informoval o tom ScienceAlert.
„Budeme analyzovat, jak zaměstnanci reagují na den volna navíc, pokud jde o stres a vyhoření, spokojenost s prací a životem, zdraví, spánek, spotřebu energie, cestování a mnoho dalších aspektů života,” vysvětlila ekonomka a socioložka Juliet Schor z Boston College.
Obecný předpoklad je takový, že méně práce za stejné peníze vede ke spokojenějšímu soukromému životu. To se projeví v pracovní efektivitě. Dalším přínosem je podle některých studií méně emisí uhlíku.
Model 100-80-100
Studie 4 Day Week Global je sice největší svého druhu, není však jediná. Zkrácenému pracovnímu týdnu o jeden den se věnují vědci po celém světě. Dosud největší experiment proběhl na Islandu.
Studie provedená na 2500 účastnících v jejich případě zjistila pokles stresu, únavy a dostatek energie na aktivity, jako je cvičení, přátelé, koníčky. To pak mělo přínosný vliv na jejich pracovní nasazení.
Experiment 4 Day Week Global na Novém Zélandu s modelem 100-80-100, což znamená, že zaměstnanci dostávají 100 procent mzdy, pracují 80 procent času za 100 procent produktivity, dopadl natolik dobře, že společnost Perpetual Guardian čtyřdenní pracovní týden zavedla nastálo.
„To, co jsme viděli, byl masivní nárůst angažovanosti a spokojenosti zaměstnanců a žádný pokles produktivity,” řekl generální ředitel firmy Andrew Barnes. „Platíme za produktivitu,” dodal.
4 Day Week Global rovněž chystá svůj experiment provést ve Spojených státech a Kanadě. V kratším pracovním týdnu spatřuje výhody stále více společností. Podle některých názorů je pouze otázkou času, než z pracovního týdne jeden den ukrojíme.