Vesmírný dalekohled Jamese Webba zasáhl mikrometeorit. Informovala o tom americká agentura NASA. Objekt, který byl větší, než experti předpokládali, narazil ve vysoké rychlosti do jednoho ze zrcadel teleskopu. Inženýři však s takovými incidenty počítali, píše server ScienceAlert.
Agentura NASA oznámila náraz rychle letícího vesmírného kamenného objektu, takzvaného mikrometeoritu, do jednoho ze zrcadel Webbova teleskopu. Podle webu ScienceAlert k incidentu došlo mezi 23. až 25. květnem.
Manažer Webbova teleskopu Lee Feinberg z Goddardova institutu pro kosmický výzkum NASA přiznal celkem čtyři dřívější střety s mikrometeority, které se svými rozměry shodovaly s očekáváním. „Ale tento nedávný byl větší a překonal naše předpovědi o degradaci,” napsal Feinberg na webu NASA.
Inženýři tvrdí, že není třeba panikařit. Věděli, že teleskop čekají výzkumné práce v drsném kosmickém prostředí plném nástrah, včetně ultrafialového a kosmického záření, nabitých částic Slunce a zásahům mikrometeoritům ve Sluneční soustavě.
„Webbův teleskop jsme navrhli a postavili tak, abychom zajistili, že bude moci své ambiciózní vědecké poslání plnit i po mnoha letech ve vesmíru,” vysvětlil Feinberg.
Na vesmírné vyhlídce
Inženýři s fyzickými degradacemi počítají. Neměly by však vést k předčasnému ukončení mise zařízení, do něhož astronomové vkládají obrovské naděje.
Inženýři teleskop navrhli tak, aby střetům s mikrometeority odolal. Experti jej připravovali na vyslání do kosmu pomocí simulací a reálným testováním toho, co segment zrcadel dalekohledu vydrží.
Nárazy mikrometeoritů například mohou zrcadla vychýlit z jejich pečlivě nastavené pozice. Webbův dalekohled ale disponuje senzory měřícími jejich polohu. Jakékoliv zkreslení zrcadel teleskop sám opraví.
Teleskop ovládají také experti v kontrolním středisku NASA na Zemi. Mohou jej například dálkově odklonit od nebezpečného roje asteroidů.
Webbův teleskop se nachází v Libračním bodě L2 ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, ale na opačné straně Slunce. Jedná se v podstatě o vesmírnou vyhlídku. Teleskop tady má ničím nerušený výhled na vzdálený vesmír.
V libračním bodě navíc dochází k rovnováze gravitačních sil působících na třetí těleso, které díky tomu nemění svou polohu, což například ušetří palivo.
Přestože bod L2 absorboval nejasné množství kosmického prachu, Webbův teleskop se stále muže chlubit výhodnější pozicí než jeho předchůdce Hubbleův vesmírný dalekohled. Ten byl na nízké oběžné dráze Země bombardován mikrometeority a kosmickým smetím.