Plánovaný tábor pro migranty na řeckém ostrově Lesbos vzbuzuje protesty místních obyvatel a starostů. Zařízení má vzniknout na odlehlém místě obklopeném lesem, což podle kritiků výrazně zvyšuje nebezpečí vzniku lesního požáru, napsala dnes agentura AFP. Někteří místní představitelé ale umístění táboru u lesa brání, podle nich úřady postupovaly při výběru místa opatrně.
Proti stavbě nového tábora s kapacitou až 3000 lidí obyvatelé ostrova v Egejském moři protestovali demonstracemi i stížnostmi u soudu. Jedním z argumentů odpůrců je umístění tábora u borovicového lesa, což podle nich zvyšuje nebezpečí vzniku lesních požárů, které každoročně sužují řeckou pevninu i ostrovy.
„Je to nejhorší možné místo, kam umístit tábor. Pokud tam vypukne požár, tak lehne popelem půl ostrova,“ řekl agentuře AFP šéf odborů místních hasičů Jorgos Dinos.
Kritici také poukazují na to, že požáry v zařízeních pro migranty nejsou nijak výjimečné. Uvádějí příklad tábora Moria, v jehož okolí vznikly desítky požárů, než centrum v září roku 2020 zcela shořelo. „Kolem Moriy ale byly olivovníkové háje, které tak snadno nehoří, představte si, co by se stalo, kdyby tam byl borovicový les,“ řekl agentuře AFP jeden ze zastupitelů, kteří zařízení odmítají. Ti také tvrdí, že místo, kde tábor vzniká, je příliš odlehlé pro včasný zásah hasičů a evakuaci lidí.
Umístění tábora naopak hájí starosta správního střediska ostrova, města Mytilini, Stratis Kytelis. Podle něj je stávají místo jediné vhodné, aby se na ostrov vrátil klid. Nový tábor je podle něj výchozím bodem pro to, aby Mytilini „nechala definitivně za sebou problém migrace“. Domnívá se, že si úřady při výběru místa počínaly opatrně.
Řecký ostrov Lesbos, který leží nedaleko tureckých břehů, byl jedním z hlavních vstupů do Řecka pro migranty prchající z Turecka při uprchlické krizi v roce 2015. Tisíce migrantů zůstávaly na ostrově v nevyhovujících podmínkách, za což Atény čelily mezinárodní kritice.
Evropská unie se rozhodla financovat vznik pěti nových uprchlických táborů na řeckých ostrovech. Ten na Lesbu má být největší. Nová zařízení by měla dodržovat vyšší standardy než předchozí centra. Kritici tvrdí, že tábory s plotem s ostnatým drátem či rentgeny u vchodu budou připomínat vězení. To ale úřady odmítají s tím, že „uzavřená centra s kontrolovaným přístupem“, jak střediska nazývají, budou smět migranti během dne opustit, aniž by žádali o povolení.
Stavba tábora na Lesbu, který měl zahájit provoz loni v září, je ve skluzu. Staveniště hlídá ochranka kvůli obavám z útoku. Například v únoru odpůrci zapálili několik stavebních strojů.