Změnu snů vědci spojovali s neurologickými obtížemi již dříve. Britští experti nyní zjistili, že častější noční můry mohou u starších mužů předznamenávat Parkinsonovu chorobu. Riziko onemocnění s opakujícími se špatnými sny výrazně stoupá, píše server ScienceAlert.
Parkinsonova choroba je považována za jedno z nejčastějších degenerativních onemocněních nervové soustavy Poprvé ji roku 1817 popsal lékař z Londýna James Parkinson.
Průběhem onemocnění dochází k postupnému úbytku nervových buněk, významných producentů dopaminu, v části středního mozku zvaného černá substance.
Dopamin, známý také jako hormon štěstí, přenáší signály mezi nervovými buňkami. V průběhu jeho nedostatku přichází člověk o schopnost ovládat a koordinovat pohyb.
V pokročilé fázi nemoci, která postihuje obě pohlaví ve věku 50 až 60 let, avšak častěji se vyskytuje u mužů, pacient definitivně přichází o možnost pohybu.
Vědci spojovali neurologická onemocnění se změnami snů již v minulosti. Sny totiž odrážejí kondici lidského mozku. Výzkumníci z Birminghamské univerzity proto chtěli ve své nové studii publikované v časopise eClinicalMedicine zjistit souvislost mezi nočními můrami a riziky vzniku Parkinsonovy choroby.
Noční poslové špatných zpráv
Vědci pro svůj výzkum použili data získaná od 3818 mužů starších 67 let zapojených do studie osteoporotických zlomenin. Parkinsonovu chorobu ze začátku neměl ani jeden z nich. Pacienty, kteří hlásili špatné sny nejméně jednou týdně, odborníci sledovali ještě sedm let po ukončení původní studie. Během tohoto období, zejména však v průběhu prvních pěti let, diagnostikovali 91 případů tohoto onemocnění.
Muži trpící na opakující se noční můry v prvních čtyřech letech studie měli až šestkrát vyšší pravděpodobnost rozvinutí Parkinsonovy choroby.
„Přestože v této souvislosti musíme provést další výzkumy, zjištění významu nočních můr by mohla naznačovat, že jedinci, kterým se začnou ve vyšším věku bez zjevného důvodu měnit sny, by měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc,” citoval web ScienceAlert spoluautora studie Abidemia Otakuma.
Vědci hodlají s výzkumem pokračovat. S využitím metody zvané elektroencefalografie (EEG) budou hledat biologické důvody změn snů. Do svých studií chtějí zapojit také ženy, a to v souvislosti s různými onemocněními. Doufají, že jejich snažení zefektivní aktuální léčbu.