Marocké filmové úřady zakázaly kontroverzní britský film Lady of Heaven poté, co jej odsoudila tamní náboženská rada. Film vypráví příběh Fatimy, dcery proroka Mohameda. Nejvyšší rada ulemů uvedla, že film „hrubě falšuje známá fakta“ ohledně islámu. Informuje o tom BBC, Sky News a další servery.
Ve Spojeném království se proti filmu konaly protesty. Odsoudily jej také Egypt, Pákistán, Írán a Irák.
Rada obvinila film z „odporné zaujatosti“ a viní tvůrce z toho, že usilují o „slávu a senzaci“ a „zraňují city muslimů a vyvolávají náboženskou citlivost“.
Podle redaktora BBC pro náboženství Aleema Maqboola se kritika soustředí na způsob, jakým šíitský muslimský filmař a duchovní Jásir al-Habíb zobrazil významné uctívané postavy raného sunnitského islámu. Naznačuje, že existuje srovnání jejich činů s činy islamistických teroristů z ISIS.
Producent filmu Malik Šlibak na svých sociálních sítích pranýřoval ty, kteří chtějí film zakázat. Označil to za fanatismus a vzkázal jim, že pokud se jim film nelíbí, neměli by se na něj dívat a ne jej cenzurovat. Již dříve také uvedl, že ne všichni muslimové chtějí, aby byl film zakázán.
Po protestech před některými britskými kiny zrušil britský řetězec kin Cineworld všechna promítání filmu, aby „zajistil bezpečnost“ svých zaměstnanců a zákazníků. To následně vyvolalo hněv, včetně některých muslimů, kteří chtěli film vidět.
Všechna kina mají zákaz
Marocké kinematografické centrum vydalo podle Sky News prohlášení, podle něhož žádné kino v zemi nedostane licenci k promítání filmu.
Marocká Nejvyšší rada ulemů film ostře odsoudila. Uvedla, že jeho autorovi, šíitskému muslimskému duchovnímu šejkovi Jásiru al-Habíbovi, bylo kvůli jeho „extremistickým myšlenkám“ odebráno kuvajtské občanství.
Označila zobrazení Proroka ve filmu za „ohavný čin, který muslimové nemohou přijmout“. Prohlásila, že „kategoricky odmítá zjevné falšování zavedených faktů v islámské historii“.
Film Lady Of Heaven (Paní nebes) je považován za první filmové ztvárnění života Lady Fatimy na filmovém plátně.
Většina muslimů považuje jakékoli zobrazování svých proroků za velmi urážlivé, takže pokusy o něj jsou velmi sporné.
Tvůrci filmu tvrdí, že si dali záležet, aby žádnou svatou osobu nehrál herec. Místo toho se je rozhodli ztvárnit pomocí kombinace CGI, světelných a vizuálních efektů.