Zprávy o možném zavedení další plošné uzávěry proti šíření koronaviru v Číně a sílící inflaci ve Spojených státech amerických ovlivnily ceny ropy. V pondělí proto hodnota ropy značky Brent klesla o 1,48 procenta. Rostoucí ceny a obavy z dalšího navyšování úrokových sazeb rovněž způsobily pokles na asijských akciových trzích. Informoval o tom server Reuters a BBC.
Ceny ropy v pondělí klesly v reakci na americký trh a současné dění v Číně. V pátek totiž úřady ve Spojených státech amerických (USA) oznámily prudký nárůst inflace. V květnu totiž oproti loňskému roku stoupla o 8,6 procent. Zastavila tak debaty o tom, že hodnoty inflace v USA už nejspíše dosáhly svého maxima. Informoval o tom server BBC.
V Číně zase nový nárůst nakažených koronavirem potlačil naděje, že by v zemi mohla stoupnout poptávka po palivu. Hodnota ropy značky Brent proto spadla o 1,81 dolarů tedy asi 1,48 procent. Barel se tak nyní prodává za 120,2 dolarů. Americká ropa Texas Intermediate je zase v současnosti naceněná na 118,81 dolarů za barel. Její cena se propadla o 1,54 procent, tedy přibližně 1,86 dolarů.
„Většina analytiků i nadále vidí postupnou normalizaci čínské poptávky jako velké pozitivum pro ceny ropy. A to i přes potencionální zavedení další uzávěry v nadcházejících týdnech,“ okomentoval dle serveru CNBC současnou situaci zaměstnanec poradenské firmy SPI Asset Management Stephen Innes. Dodal však, že výše současné čínské poptávky ani zdaleka nereflektuje běžné podmínky trhu.
Kvůli vysoké inflaci v USA klesly také indexy asijských burz
Ceny obou světových značek ropy přitom minulý týden vzrostly o jedno procento. Ve Spojených státech amerických totiž navzdory sílící inflaci i nadále poptávka po ropě roste. Informoval o tom server Reuters. Saudská Arábie, největší exportér ropy na světě, rovněž oznámila, že v červenci nejspíš kvůli klesající poptávce v Číně přesměruje část svého vývozu do Evropy.
Rekordní hodnota inflace v USA pak neměla dopad pouze na ceny ropy, ale také asijský trh. Z obav ohledně dalšího případného růstu úrokových sazeb totiž klesly indexy tamních burz cenných papírů. Zároveň také americký dolar posílil na 135 japonských jenů, a to poprvé za posledních 20 let.
Na druhou stranu indická rupe zase klesla na nové rekordní minimum, tedy pod 78 za americký dolar. Spadla rovněž hodnota bitcoinu, který se prodával pod 25 tisíc dolarů, tedy nejméně od prosince roku 2020.