Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová uvedla, že při své květnové návštěvě čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang neměla možnost mluvit s žádným ze zadržovaných Ujgurů ani s jejich příbuznými a byla po celou dobu doprovázena čínskými vládními úředníky. Podle listu The Guardian to Bacheletová řekla ve středu na 50. zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě.
Peking čelí obviněním Západu, že se v Sin-ťiangu dopouští rozsáhlého porušování práv muslimského etnika Ujgurů. Spojené státy již před cestou Bacheletové varovaly, že Peking pravděpodobně neposkytne komisařce podmínky potřebné pro nezávislé zhodnocení situace v Sin-ťiangu. Mezinárodní organizace pro lidská práva upozorňovaly, že Čína může její návštěvu zneužít ve svůj prospěch.
Bacheletová, která tento týden oznámila, že nebude usilovat o další mandát, strávila se svým týmem v čínské provincii Kuang-tung a oblasti Sin-ťiang šest dní. V poslední den své cesty deníku Guardian řekla, že po celou dobu návštěvy se delegace OSN pohybovala v „uzavřené bublině“ kvůli epidemii covidu a nemohla se tedy sejít s každým.
Ve středu Bacheletová zopakovala, že její návštěvu v Číně provázela „omezení“. „Navštívila jsem věznici v Kašgaru a také vzdělávací a školicí centrum, kde jsem mluvila s místními představiteli. S žádnými nyní zadržovanými Ujgury či s jejich rodinami jsem během návštěvy nemluvila. Protože jsem to ale očekávala, sešla jsem se před svou cestou s některými bývalými vězni, kteří teď žijí mimo Čínu, a s rodinami lidí, kteří ztratili kontakt se svými blízkými,“ prohlásila.
Po ukončení návštěvy se Bacheletová dočkala kritiky od lidskoprávních organizací, některých západních vlád a ujgurských aktivistů, protože podle nich dostatečně silně neodsoudila počínání čínské vlády v Sin-ťiangu a na tiskové konferenci používala terminologii upřednostňovanou Pekingem. Hovořila například o vzdělávacích a školicích centrech pro Ujgury, což je čínské označení pro zařízení, jimiž prošlo více než milion menšinových Ujgurů.
Podle ochránců lidských práv funguje v těchto „internačních táborech“ nucená práce a odehrává se tam násilná politická agitace i mučení. Ujgurské ženy jsou sterilizovány a Ujguři jsou nuceni vzdát se své muslimské víry, jazyka a kultury, uvádějí aktivisté. Washington a některé nevládní skupiny hovoří o genocidě vůči Ujgurům. Peking takové obvinění odmítá.