Vedoucí představitelé čtyř zemí Evropské unie ve čtvrtek navštívili Ukrajinu. Přislíbili, že podpoří snahu Kyjeva stát se oficiálním kandidátem na členství v bloku. Dali tím najevo svou podporu státu, který se brání ruské invazi. Informuje o tom AP News, BBC a další servery.
Francouzský prezident Emmanuel Macron rovněž přislíbil Ukrajině šest výkonnějších dělostřeleckých kanónů pro nákladní automobily, což je poslední z nového kola příslibů západních zbrojovek pro Ukrajinu v době, kdy válka ve východním Donbasu pokračuje.
Vedoucí představitelé „dělají vše pro to, aby Ukrajina mohla sama rozhodnout o svém osudu“, řekl Macron na tiskové konferenci.
Ukrajina je připravena pracovat na tom, aby se stala plnoprávným členem Evropské unie, uvedl po setkání s lídry prezident Volodymyr Zelenskyj.
Příští týden se koná summit vedoucích představitelů EU, na kterém bude žádost Kyjeva o členství pravděpodobně schválena. „Ukrajinci si již vydobyli právo jít touto cestou a získat tento kandidátský status,“ uvedl podle BBC Zelenskyj.
Tváří v tvář obavám Kyjeva, že by odhodlání Západu pomoci mu mohlo ochabnout, měla návštěva Macrona a vedoucích představitelů Německa, Itálie a Rumunska velkou symbolickou váhu, píše AP News. Tyto tři západoevropské mocnosti čelily kritice za to, že pokračují ve vztazích s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a neposkytují Ukrajině zbraně v takové míře, jaká je podle ní nezbytná k odražení Rusů. Na cestu se vydal také rumunský prezident.
Zbraně za miliardy
Po příletu do Kyjeva za zvuku sirén zamířili vedoucí představitelé do Irpinu, předměstí hlavního města. To bylo na počátku války dějištěm intenzivních bojů, zde zahynulo mnoho civilistů. Politici odsoudili tamní zkázu.
Zatímco šokující záběry takové devastace shromáždily podporu Západu, představitelé Ukrajiny vyjádřili obavy, že „únava z války“ by ji mohla nakonec narušit. Zejména proto, že obavy lidí stále více převládají nad rostoucími cenami, navíc se blíží volby ve Spojených státech.
USA a jejich evropští spojenci poskytli Ukrajině zbraně za miliardy dolarů a Německo a USA nedávno oznámily nové dodávky zbraní. Tyto zbraně byly klíčem k překvapivému úspěchu země, která zabránila Rusům v obsazení hlavního města. Představitelé Kyjeva však uvedli, že bude zapotřebí mnohem více, pokud chtějí vytlačit síly Moskvy.
Mnozí na Ukrajině doufali, že návštěva vedoucích představitelů by mohla znamenat zlom a otevřít cestu k významným novým dodávkám zbraní. Evropští spojenci posílají stále silnější zbraně a shromažďují se kolem Ukrajiny více, než mnozí očekávali. Schvalují také vlnu za vlnou bezprecedentních sankcí proti Rusku, které silně stlačují evropskou ekonomiku.
Ukrajinci však říkají, že je stále zapotřebí více. Ruské síly pokračují v ofenzivě ve východním Donbasu. Pomalu, ale vytrvale získávají převahu nad špatně vyzbrojenými a přestřílenými ukrajinskými silami.
Místní guvernér: Jen žádné ústupky
Ačkoli se do návštěvy vkládaly velké naděje, panovala i skepse.
Guvernér Luhansku, který je rovněž součástí Donbasu, Serhij Hajdaj prohlásil, že návštěva nepřinese pokrok, pokud vedoucí představitelé požádají Ukrajinu, aby podepsala mírovou smlouvu s Ruskem, která zahrnuje vzdání se území.
„Jsem si jist, že náš prezident Volodymyr Zelenskyj nehodlá dělat ústupky a vyměňovat naše území. Pokud chce někdo zastavit Rusko tím, že mu dá území, Německo má Bavorsko, Itálie má Toskánsko, Francouzi mohou postoupit například Provence,“ řekl. „Dnes to bude jedno území, zítra druhé, pozítří další,“ dodal.
Německý kancléř Olaf Scholz při návštěvě Irpinu poznamenal, že úředníci musí mít při všech svých rozhodnutích na paměti strašlivé scény zkázy.
„Byli zasaženi nevinní civilisté, byly zničeny domy, bylo zničeno celé město, ve kterém nebyla vůbec žádná vojenská infrastruktura,“ řekl Scholz. „A to hodně vypovídá o brutalitě ruské útočné války, která si jednoduše klade za cíl ničení a dobývání. To musíme mít na paměti při všem, o čem rozhodujeme.“
Italský premiér Mario Draghi během cesty po Irpinu prohlásil, že Ukrajinci obnoví „všechno“, co zničili Rusové, s evropskou pomocí.
„Zničili školky, dětská hřiště… vše bude obnoveno,“ řekl Draghi.
Macron, Scholz a Draghi, kteří zastupují tři největší ekonomiky Evropské unie, cestovali do Kyjeva společně speciálním nočním vlakem, který zajistily ukrajinské úřady. Sklidili kritiku za to, že Kyjev nenavštívili dříve. Řada dalších evropských lídrů již podnikla dlouhou cestu po souši, aby projevila solidaritu s napadeným národem, a to i v dobách, kdy boje zuřily blíže k hlavnímu městu než nyní.