Tisíce mužů v Indii protestuje proti vládní reformě, která mění pravidla při náboru do armády. Ve strachu z nezaměstnanosti demonstranti zapalují pneumatiky a vlaky, přičemž blokují silnice. Nejméně jeden člověk je po smrti, několik jich bylo zraněno. Informovala o tom stanice BBC News a deník Times of India.
Protesty v Indii začaly již minulý týden v severních státech Uttarpradéš a Bihár. Dnešním dnem však stanice BBC News informovala, že se násilí rozšířilo do dalších států.
Tisíce mladých mužů zapalují vlakové vozy, pneumatiky a dochází ke střetům s policejními složkami. Střety mezi policií a demonstranty ve státě Telangána si vyžádaly nejméně jeden život a několik zraněných.
Několik států zavedlo preventivní opatření v podobě zákazu velkých shromážděních, uzavření škol a zastavení některých internetových služeb v určitých okresech.
Demonstranti podporovaní opozičními politiky požadují zrušení náborové armádní reformy v podobě programu Agnipath, protože se obávají o svou budoucnost, píše deník Times of India.
Tato reforma počítá s pouze čtyřletou službou v armádě. Muže či ženy čeká nejprve šestiměsíční výcvik. Následně dostanou vstupní měsíční plat 30 000 rupií spolu s dalšími benefity. Mzdy do konce čtyřleté služby vyrostou až na 40 000 rupií.
Nový program se zaměří na lidi ve věku 17 až 21 let. Aby však vláda demonstranty uklidnila, oznámila, že první rok se smějí přihlásit také osoby ve věku 23 let.
Strach z nezaměstnanosti
Současná vláda premiéra Naréndra Módího vojákům slibuje určité benefity také po dokončení čtyřleté služby. V pondělí zástupci Indie uvedli, že pro vojáky s dokončenou službou uvolní 10 procent volných pozic v polovojenských uskupeních a v jednotce Assam Rifles.
Indická vláda rovněž na sociálních sítích informovala, že policejní složky vyjdou vojákům po dokončení tohoto čtyřletého období vstříc a nabídnou jim pracovní příležitosti. Muži, kteří dokončí čtyřletou službu, tak mohou získat stabilní kariéru.
Vláda se snaží touto reformou snížit výdaje na armádu a uvolnit prostředky pro její modernizaci.
Mladí muži v menších indických městech a vesnicích se však na nábor do armády připravují dlouhé roky. Jedná se totiž o prestižní a dobře placenou práci, která mnoho z nich vyvede z chudoby. Vojáci slouží asi 20 let, čímž získají penzi.
Podle kritiků však nový program oslabí armádu a povede k vyšší nezaměstnanosti. „Je to pošetilý krok, který může ovlivnit efektivitu bezpečnostních sil,“ okomentoval krok vlády generálmajor ve výslužbě Sheonan Singh.