Jóga je přínosem pro naše fyzické i psychické zdraví. Málokdo si ovšem uvědomuje, že si při jejím cvičení může způsobit zranění, případně prohloubit již existující zdravotní potíže. Co tedy dělat, abychom si neublížili?
1. Zahřejte se
Celý den hrbíte záda u počítače, pak přijdete ke své jógamatce a čekáte, že se vaše ztuhlé tělo bude schopné zkroutit do složitých jógových pozic? Snadný recept na zranění. Věnujte nejprve čas přípravě na samotné cvičení a uvolněte hlavní klouby. Zahřejte zápěstí před tím, než bude muset udržet váhu vašeho těla pod úhlem 45 stupňů. Stejnou péči věnujte rozcvičení a protažení ramen, boků, zad a kolen.
2. Více stability v jednotlivých pozicích
Často se soustředíme jen na to, jak se do konkrétní ásany dostat. Snažíme se přesně napodobit instruktora a zapomínáme poslouchat, co na to říká naše tělo. Potlačte své ego a vnímejte signály, které vám tělo vysílá. Jedině tak předejdete zranění při cvičení. Důležitý je i návrat z každé pozice, uvolnění. Vaše cvičení by mělo být souborem kontinuálních pohybů od začátku do konce. Nesměřujte veškeré úsilí na dosažení ásany, ale soustřeďte se i na pomalý a kontrolovaný návrat do výchozí pozice.
3. Pozor na cvičení online
Instruktor s vámi není v jedné místnosti, nemá tak možnost vás při cvičení vidět a opravovat. O to více je potřeba vnímat své tělo a nenažit se ho tlačit za hranice jeho možností. Pokud dýcháte příliš rychle, uvolněte se. Pokud se u konkrétní sekvence cvičení necítíte dobře, zkuste online hodinu jiného lektora. Použijte domácí rekvizity jako jsou popruhy nebo přikrývky, abyste si v určitých pozicích vypomohli.
4. Zaměřte se na správný postoj
Při špatném postavení těla vám cvičení jógy neprospívá, ba naopak. Soustřeďte se na přirozenou křivku bederní páteře, vaše křížová kost by měla být asi 30 stupňů od svislice. Při zvedání rukou nad hlavu nechte ramena dole, vaše lopatky by se měli mírně zvedat a otáčet. Představte si, že saháte pro něco vysoko na polici.
5. Po zranění se nejprve pomalu uvolňujte
Máte-li za sebou zdravotní problémy a strávili jste delší dobu v posteli, začněte jednoduchými cviky. Provádějte základní pohyby, zaujímejte jednoduché polohy a soustřeďte se na jejich prodýchání. Zkoušejte jemné rotace a ohyby těla do stan, vše koordinujte dechem. Aktivujete tak znovu své paže a otevřete hrudník.