Japonská vláda se rozhodla vypustit do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima. A to téměř deset let poté, co ji zničilo zemětřesení a následná vlna tsunami. Uvedla to dle agentury Reuters v pátek média, s tím, že oficiální oznámení je očekáváno později tento měsíc.
Odstranění kontaminované vody z elektrárny Fukušima Daiiči bylo dlouholetým plánem Japonska. To pokračuje ve vyřazování elektrárny z provozu. Téměř 1,2 milionu tun radioaktivní vody je v současné době skladováno ve velkých nádržích.
Noviny Asahi uvedly, že se předpokládá, že příprava na každé takové vypuštění kontaminované vody bude trvat přibližně dva roky. Ozářená voda musí nejprve projít filtračním procesem, než může být dále ředěna mořskou vodou a nakonec vypuštěna do oceánu.
V roce 2018 se společnost Tokyo Electric, která provozuje elektrárnu, omluvila poté, co připustila, že její filtrační systémy neodstranily veškerý nebezpečný materiál z vody, která byla shromážděna z chladicích trubek.
Společnost uvedla, že chce nyní z vody odstranit všechny radioaktivní částice kromě tritia. To je izotop vodíku, který se těžko odděluje a je považován za relativně neškodný. Je běžnou praxí jaderných elektráren vypouštět vodu, která obsahuje jeho stopy.
Na toto rozhodnutí reagovaly i sousední země jako je Jižní Korea. Ta zintenzivnila radiační testy potravin z Japonska a zachovala zákaz dovozu mořských plodů z oblasti Fukušima. Obávají se také místní rybáři, kteří vyzvali vládu, aby to nedovolila. Uvedli, že by to vrátilo roky práce na obnovení jejich reputace.