Rybář v Kambodži v řece Mekong ulovil dosud největší zaznamenanou sladkovodní rybu. Vědci tvorovi připevnili na tělo sledovací zařízení a pustili jej zpět. Podle nich je ryba s takovými rozměry dobrým znamením. Ekosystém v řece Mekong totiž trpí kvůli lidskému faktoru. Napsal o tom server ScienceAlert.
Rybář v Kambodži měl opravdové štěstí. Minulý týden totiž ulovil největší sladkovodní rybu na světě. Podle informací serveru ScienceAlert se jedná o sladkovodního rejnoka známého jako Trnucha říční.
Trnucha připomíná mořské rejnoky. Žije zejména na říčním dně, kde se zahrabe do sedimentu a hlavou vystupující z horizontálního zploštělého těla mapuje okolí. Na vrchní straně ocasu má rejnok jedovatý trn.
Paryba objevená rybářem měří na délku téměř 4 metry a na šířku 2,2 metru. Přesahuje tak lidské rozpažení. Rejnok s váhou 300 kilogramů překonal 293 kilogramů hmotného pangase velkého známého také jako velesumec siamský, jehož rybáři ulovili v roce 2005 v Thajsku.
Rybář svůj netypický úlovek oznámil překvapeným biologům z kambodžsko-amerického projektu Wonders of the Mekong. Ti jej následně zdokumentovali.
Dobré znamení
„Za 20 let výzkumu obřích ryb v řekách a jezerech na šesti kontinentech je tohle největší sladkovodní ryba, s níž jsme se setkali nebo která byla zdokumentována kdekoli na světě,“ prohlásil biolog Zeb Hogan.
Tým umístil na tělo rejnoka sledovací zařízení a pustili jej zpět do řeky. Biologové chtějí sledovat jeho chování. Rybář dostal odškodnění v hodnotě 600 dolarů.
Řeka Mekong dlouhodobě čelí řadě ekologickým problémům. Zdejší ekosystém poškozuje výstavba přehrad, která negativně ovlivňuje tření ryb. Také se potýká s nadměrným rybolovem a znečištěním.
Trnucha patří k 70 procentům velkých sladkovodních ryb, kterým hrozí vyhynutí. Proto vědci považují objev rybáře za nadějný. „Fakt, že ryby v Mekongu mohou dorůstat takových rozměrů, je pro řeku dobrým znamením,“ řekl Hogan. „U velkých ryb trvá dlouho, než dospějí. Pokud jsou předtím uloveny, nemají šanci se rozmnožit.“