Kvůli nedostatku baterií a narušení dodavatelských řetězců v Číně ztrácí nové továrny společnosti Tesla v Berlíně a Austinu miliardy dolarů. Šéf firmy Elon Musk to oznámil v nedávném rozhovoru pro texaský klub sdružující majitele elektrických aut Tesla. Uzávěry zaváděné v čínských městech proti šíření koronaviru totiž výrobu aut značně zpomalují. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Nové továrny společnosti Tesla v Berlíně a Austinu ztrácí miliardy dolarů. Podle šéfa firmy Elona Muska za to může především nedostatek baterií a narušené dodavatelské řetězce v Číně. V posledních měsících totiž čínská města bojují s šířením koronaviru pomocí dlouhodobých uzávěr. Ty však následně brzdí manufaktury po celém světě. Ve čtvrtek o tom informoval server BBC.
Podnikatel Elon Musk sdílel podrobnosti ohledně chodu své společnosti v květnovém rozhovoru s texaským klubem sdružujícím majitele aut značky Tesla. Vedení klubu však interview rozdělilo na tři části a tu poslední, zmiňující právě problémy s továrnami, pak sdílelo tento týden ve středu. Podle Muska tak rovněž továrny v Německu a Texasu bojují s produkcí od chvíle, kdy je firma začátkem letošního roku otevřela.
„Jak továrny v Berlíně, tak Austinu jsou v současnosti obrovské pece na peníze. V hlavě neustále slyším obrovský ohlušující zvuk, zvuk peněz, které hoří,“ popsal Musk své pocity ohledně neprosperujících výroben elektrických aut. Hlavním důvodem stagnující produkce jsou podle něj trvající uzávěry v Číně, především pak obchodním centru Šanghaji. Některé z chybějících součástek do autobaterií totiž uvízly v čínských přístavech, jelikož je neměl kdo do čekajících továren doručit.
Ještě nejsme ani zdaleka u konce, varoval před problémy dodavatelských řetězců Musk
„Všechny zmíněné problémy se dají opravdu rychle vyřešit. Musíme jim ale věnovat zvýšenou pozornost,“ dodal při rozhovoru podnikatel Elon Musk. Upozornil však zároveň, že společnost Tesla bude muset nejspíše zrušit některá pracovní místa po celém světě.
Začátkem tohoto týdne totiž nejbohatší muž světa uvedl, že má ohledně ekonomiky „velice špatný pocit“. Propustit tak chce globálně okolo 3,5 procenta svých zaměstnanců. Podle serveru Al Jazeera by se však mohlo jednat i o 10 procent.
„Poslední dva roky byly pro dodavatelské řetězce naprostou noční můrou. Museli jsme bojovat s jedním problémem za druhým. A to ještě zdaleka nejsme u konce,“ ohodnotil dále situaci nejbohatší muž světa. Podle něj pak kvůli problémům s dodávkami utrpěla také produkce továrny v Kalifornii.