Španělské úřady pracují na zákonech, které přinutí držitele kryptoměn zveřejňovat velikosti svých investic do kryptoměn a zda jsou kryptoměny drženy v zahraničí, či nikoliv. O zprávě informovaly servery Ara a Cryptonews.
Španělská ministryně financí María Jesús Montero podle katalánského média Ara a zpravodajského serveru Cryptonews uvedla, že vládní orgány nyní pracují na nařízeních, která „donutí držitele kryptoměn předkládat“ ministerstvu financí každoroční prohlášení o svých nákupech a prodejích kryptoměn.
O těchto opatřeních bude muset hlasovat parlament, ale pravděpodobně budou přidána k dalším opatřením, jako jsou zákony týkající se daňových sazeb pro poskytovatele elektřiny. Pravděpodobně budou také připojena k zákonům proti podvodům, takže jejich schválení parlamentem bude vysoce pravděpodobné.
Spanish authorities plan to force crypto holders to disclose their holdings’ value. https://t.co/GEZKXjLWh9 #Spain #cryptocurrency
— Finbold (@finbold) June 24, 2022
Ministryně prohlásila, že nové kryptoměnové zákony pravděpodobně vstoupí v platnost 1. ledna 2023.
Montero dále uvedla, že Španělsko jedná „v očekávání“ předpisů, které budou brzy „provedeny v celé Evropské unii“, a dodala, že ostatní země „již pracují ve stejném duchu“.
Montero kryptoměny označila za „novou [formu] měny“, kterou vláda „musí být schopna regulovat“, aby zajistila, že „žádný typ podvodů nebo nežádoucích účinků“ nebude mít dopad na španělskou ekonomiku.
Minystryně financí dále dodala, že cílem nařízení bude rovněž přinutit kryptoměnové „platformy a společnosti, které umožňují nákup nebo směnu kryptoměn“, aby „každoročně předkládaly dokument“ obsahující „informace o pohybu kryptoměn na jejich platformách“. Burzy budou rovněž povinny poskytovat údaje o vlastnících všech tokenů na svých platformách.
Popularita kryptoměn ve Španělsku
Podle zprávy Asufin (Asociace finančních uživatelů) z konce roku 2021 žije ve Španělsku 4,4 milionu lidí (11 % populace), kteří někdy investovali nebo pravidelně investují do kryptoměn. Z těchto držitelů digitálních měn již každý čtvrtý vyplatil více než 6 000 eur. Nejvíce alarmující je však údaj, že 70 % uživatelů kryptoměn ve Španělsku si myslí, že investují do platforem, nad nimiž vykonává dohled nějaký orgán, a to buď španělská centrální banka, nebo Evropská centrální banka (ECB)
Stejná studie zdůraznila, že pouze 30 % těchto investorů si je vědomo daňových důsledků jejich držení. Navíc 40 % z nich uvedlo, že ze zisků dosažených pomocí kryptoměn nemusí platit žádnou daň. Stejné procento lidí také trvalo na tom, že tyto typy investic jsou „bezpečnou sázkou“.
Španělská centrální banka (BdE) před časem upozornila, že španělský stát se stal evropskou ekonomikou s pátým největším objemem kryptoměnových transakcí v Evropě, a odhaduje, že do kryptoměn investuje již 12 % dospělé populace, v níž vyniká věková skupina 18-24 let. Tento scénář agenturu „znepokojuje“ kvůli „nedostatečné finanční vzdělanost a vystavení podvodům“.