Bílý dům oznámil distribuci tisíců vakcín proti opičím neštovicím jednotlivým americkým státům v rámci federální kampaně na zastavení epidemie. Spojené státy dosud zaznamenaly 306 případů tohoto onemocnění. Bude jich však mnohem více, píše BBC. Vláda zareagovala podle The Washington Post na výskyt nemoci příliš pomalu.
Bílý dům plánuje podle stanice BBC News distribuovat tisíce vakcín proti opičím neštovicím do jednotlivých amerických států. Součástí kampaně na zastavení epidemie bude také navýšení počtu testů a rozšíření kategorie lidí s doporučením na očkování.
Dříve úřady vakcínu doporučovaly pouze těm osobám přímo vystaveným této nemoci. Nyní však kampaň zacílí také na lidi, kteří se domnívají, že byli opičím neštovicím vystaveni.
Doporučené očkování proti opičím neštovicím platí zejména pro muže, kteří praktikují sex s jinými muži. Nejrizikovější jsou LGBT shromáždění, jichž se každoročně v USA v letních měsících účastní tisíce lidí.
White House sending monkeypox vaccines to states https://t.co/qofR032gsu
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 29, 2022
Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb začne distribuovat 56 000 jednotek vakcíny Jynneos od dánské společnosti Bavarian Nordic. Tu schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Infekci zastaví i poté, co jí byla osoba viru vystavena.
V případě, že dojde vakcína Jynneos, lze použít také starší vakcínu proti neštovicím ACAM2000. V jejím případě ovšem hrozí rizika komplikací. USA mají totiž k dispozici pouze 64 000 dávek vakcíny Jynneos.
Amerika není na další pandemii připravena
Virus, který se běžně vyskytuje v Africe, se nečekaně začal šířit ve Spojených státech i v Evropě v květnu. V USA úřady zaznamenaly 306 případů a žádné úmrtí. Počet infikovaných ale předpokládají vyšší.
Deník The Washington Post napsal, že „zvládnutím“ epidemie opičích neštovic Bílý dům odráží těžkopádnou reakci na nemoc covid-19 před 2,5 lety. Bidenova administrativa reagovala příliš pomalu, což vyvolává pochybnosti o schopnosti země zvládnout další pandemii.
Představitelé Bílého domu ovšem dnešní den uvedli, že jsou na opičí neštovice dobře připraveni.
U.S. monkeypox response mirrors early coronavirus missteps, experts sayhttps://t.co/uM0QMcj3q7
— The Washington Post (@washingtonpost) June 23, 2022
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes svolala nouzový výbor, aby posoudila, zda opičí neštovice představují stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, což je nejvyšší stupeň, který se aktuálně vztahuje pouze na covid-19 a obrnu.
Výhodou je, že opičí neštovice studovali po celá desetiletí světoví experti, kteří vědí, jak proti této nemoci postupovat.
Zatím bylo potvrzeno více než 4700 případů opičích neštovic v 49 zemích.