Čína není přímým protivníkem. Pro světový řád však představuje hrozbu. Taková slova přednesl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na summitu aliance. Napětí se týká zejména Tchaj-wanu, nad nímž se ve stínu války na Ukrajině vznáší hrozba čínské invaze. Diskutovalo se také o bezpečnosti v Indo-Pacifiku. Informoval o tom deník The Guardian a stanice Voice of America.
Čína nepředstavuje přímého protivníka, vážné problémy však ano. Takové sdělení vyplynulo ze slov generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga na summitu aliance, který se koná v Madridu od 28. do 30. června.
„Nyní čelíme éře strategické konkurence. Čína podstatně buduje své síly, včetně jaderných zbraní. Šikanuje své sousedy, včetně Tchaj-wanu,“ cituje The Guardian Stoltenbergův proslov. „Čína není naším protivníkem. Musíme mít však jasno v tom, jaké výzvy pro nás představuje.“
Nato leaders voice concern about threat China poses to world order for first time https://t.co/S5pl9wrQA9
— The Guardian (@guardian) June 30, 2022
Strategický koncept NATO v roce 2010 Čínu nebral v potaz. Nyní se hovoří o tom, že čínská politika zpochybňuje zájmy, bezpečnost a hodnoty NATO, ačkoli Rusko zůstává nejvýznamnější a přímou hrozbou pro bezpečnost. Téma ruské války na Ukrajině na summitu ovšem dominovalo.
„Zlomyslné hybridní a kybernetické operace Čínské lidové republiky, její konfrontační rétorika a dezinformace se zaměřují na spojence a poškozují bezpečnost aliance,“ stojí v nové strategické koncepci NATO.
Čína varuje před studenou válkou
Jednotliví členové NATO spatřují riziko hlavně v ekonomickém partnerství Číny z Ruskem. Údajně se tak snaží rozvrátit pravidla světového řádu, včetně vesmírné spolupráce a kybernetického prostoru.
Jedním z témat summitu NATO byla také přítomnost Pekingu v Jižním Pacifiku, a to kvůli dohodě o bezpečnosti s představiteli Šalamounových ostrovů. Diskuze o Indo-Pacifiku se zúčastnila Austrálie, Jižní Korea, Japonsko a Nový Zéland.
Australský premiér Anthony Albanese se domnívá, že Indo-Pacifik by se měl stát dalším dějištěm soutěže mezi NATO a Čínou s Ruskem.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien upozornil na snahy o vyvolání nové studení války ze strany NATO. „Přestaňte se po zpackané Evropě snažit pokazit Asii. Co byste měli dělat, je vzdát se myšlení z dob studené války, her s nulovým součtem a přestat dělat věci, které vytvářejí pouze nepřátele,“ prohlásil Li-ťien.
Americký prezident Joe Biden také zmínil Severní Koreu s ohledem na nedávnou eskalaci napětí. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea mají podle Voice of Amerika totožný cíl. Denuklearizovat Korejský poloostrov a volné otevření indopacifického regionu.