Nejvyšší teploty od začátku uchovávání záznamů před téměř 150 lety spalují už týden velkou část východního Japonska. Vláda přitom občany požádala, aby co nejvíce snížili spotřebu elektrické energie, zároveň však i nadále používali klimatizaci. V pátek o tom informovala agentura Reuters, na začátku týdne o situaci v zemi vycházejícího slunce napsal deník The Gaurdian.
V oblasti kolem Tokia už sedmý den v řadě teploty šplhají přes 35 stupňů Celsia. Čtvrté největší město Japonska Nagoja by se podle předpovědí meteorologů mohlo dočkat i ataku na hranici 40 stupňů Celsia. O něco nižších teplot a deště by se východ Japonska dle Reuters mohl dočkat v pondělí.
The highest temperatures for the season since record-keeping began have scorched much of eastern Japan for a week, prompting the government to ask citizens to cut power use as much as possible, while running air conditioners to stay safe https://t.co/ikhARu620y
— Reuters (@Reuters) July 1, 2022
Úřady tento týden poprvé nevydaly varování před možným výpadkem dodávek energií, ačkoli zůstanou omezené kvůli rostoucím cenám v sektoru. Tlak na obnovení provozu dalších jaderný reaktorů, které byly odpojeny po katastrofě ve Fukušimě v březnu 2011, tak ve vládě sílí.
Někteří výrobci zkrátili pracovní dobu a některé společnosti počátkem tohoto týdne požádaly pracovníky, aby nepoužívané spotřebiče vypnuli. Několik vlakových stanic zastavilo eskalátory a zábavní park v Jokohamě, městě nedaleko Tokia, v noci zhasl světla na ruském kole a lanové dráze, uvedl list Nikkei Shimbun.
Období dešťů v Japonsku skončilo nezvykle brzy
Velká část Japonska by za normálních okolností uprostřed období dešťů zažívala méně nepříjemné teploty. V pondělí však japonský meteorologický úřad ohlásil, že toto období skončilo. Jednalo se tak o nejčasnější konec sezóny od začátku záznamů v roce 1951, přičemž nastal o 22 dní dříve než obvykle, upozornil The Guardian.
Japanese told to turn off lights to save energy amid Tokyo heatwave https://t.co/sxB2368Tar
— The Guardian (@guardian) June 27, 2022
Město Isesaki dosáhlo 40,3 stupně Celsia, což je v letošním roce zatím nejvyšší hodnota naměřená v Japonsku. V centru Tokia se teplota vyšplhala na 37 stupňů Celsia.
Vláda varovala, že nebezpečné podmínky budou přetrvávat, a znovu občany vyzvala, aby venku omezili používání roušek. V Japonsku přitom bylo jejich nošení populární ještě před začátkem šíření covidu-19.
„Jelikož nošení roušek venku zvyšuje riziko úpalu, pokud jste daleko od ostatních a nemluvíte, sundejte si je prosím,“ řekl na tiskové konferenci zástupce hlavního tajemníka kabinetu Seiji Kihara.
Elektrická síť v Tokiu s příměstskou aglomerací, kde žije dohromady 37 milionů lidí, se ve čtvrtek nebezpečně přiblížila k úrovni využití, která by mohla hrozit výpadky dodávek elektřiny. V pátek se nicméně situace zlepšila, neboť začala platit opatření přijatá úřady k řešení letní špičky.
Naposledy Japonsko zasáhla dlouhotrvající vlna veder v roce 2018. Tehdy zemřely na úpal desítky (zejména starších) občanů a více než 22 tisíc lidí skončilo v nemocnici, připomněl server BBC. Ve snaze předejít podobnému scénáři místní samosprávy zřizují „ochlazovací centra“, kam se senioři mohou uchýlit.