Indira Kempis, senátorka mexického Kongresu, navrhla zákon, podle kterého by se Bitcoin stal v zemi zákonným platidlem. Návrh zákona vychází z potíží, kterým mexičtí občané čelí, když se snaží získat přístup k finančním produktům a vzdělání. Mexická centrální banka se však staví proti zavedení Bitcoinu do finančního systému země. O zprávě informoval server Bitcoin.com.
Mexiko je další z latinskoamerických zemí, která se zabývá tím, co by Bitcoin mohl přinést, kdyby byl zaveden do její ekonomiky. Tento týden senátorka Indira Kempis představila návrh zákona, který by zavedl Bitcoin jako zákonné platidlo v zemi. Návrh zákona zmiňuje, že by to mohlo pomoci zlepšit finanční gramotnost mnoha občanů. Tento postup už předtím zvolil Salvador, který jako první země na světě přijal Bitcoin jako zákonné platidlo.
Mexican Senator Indira Kempis introduced a bill to make #bitcoin legal tender earlier this year 🇲🇽
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) June 28, 2022
Her proposal is still under review. pic.twitter.com/hCr0EPzh83
„Reformuje se doplněním článku 2 měnového zákona Spojených států mexických, který zní takto: Článek 2 Bitcoin (BTC) bude v Mexické republice považován za zákonné platidlo.„ Uvádí se v dokumentu, který byl parlamentu předložen 28. června.
Dokument staví základ svého návrhu na skutečnosti, že Mexiko patří mezi země kontinentu s nižší finanční inkluzí a vzdělaností. Podle návrhu 56 % mexické populace stále nemá přístup k bankovnímu účtu. To znamená, že více než 67 milionů lidí stále nemá přístup k nejzákladnějším finančním nástrojům.
Stejně tak 68 % občanů nemá přístup k finančnímu vzdělávání. To údajně způsobuje, že většina Mexičanů není schopna přijímat kvalifikovaná rozhodnutí týkající se spoření, hypoték nebo toho, jak nakládat s úvěry.
Digitální peso vs. Bitcoin
Návrh zákona předložený senátorkou Kempis se však střetává s postupem, který vláda a mexická centrální banka prosazují. V lednu centrální banka oznámila, že pracuje na vytvoření digitálního pesa. Tedy vlastní digitální měny centrální banky (CBDC), a že se očekává, že bude v oběhu do roku 2024. To by prý mělo pomoci Mexičanům v jejich problémech s finanční inkluzí.
Také mexický ministr financí Arturo Herrera v červnu prohlásil, že používání kryptoměn je uvnitř mexického finančního systému zakázáno, a poznamenal, že jeho zákaz se v krátké době pravděpodobně nezmění. Toto opatření bylo oznámeno poté, co Ricardo Salinas Pliego, jeden z nejbohatších mužů v Mexiku, oznámil, že pracuje na tom, aby se Banco Azteca stala první bankou, která bude v zemi přijímat Bitcoin.