Růst cen v Turecku pokračuje, v červnu míra inflace dosáhla 80 procent. Jedná se o nejvyšší číslo za poslední dvě dekády. Ceny potravin se tak za poslední rok téměř zdvojnásobily. Dražší je rovněž bydlení a doprava. Důvodem špatné ekonomické situace je vedle dalších faktorů i politika prezidenta Erdogana, který se rozhodl snižovat úrokové sazby. Inflaci pohání také trvající válka na Ukrajině. Informoval o tom server BBC a CNN.
Potraviny v Turecku jsou v porovnání s minulým rokem téměř dvakrát dražší. V zemi rostou také ceny za bydlení nebo dopravu. Důvodem je zvyšující se inflace, která v červnu dosáhla 80 procent, tedy nejvyššího čísla za poslední dvě dekády. Za špatnou ekonomickou situaci může celosvětový růst cen a válka na Ukrajině. Turecko se však potýká také s politikou svého prezidenta Recep Tayyip Erdogana. V pondělí o tom informoval server BBC.
Hlava státu se totiž loni rozhodla snižovat úrokové sazby. Podle Erdogana tak mělo dojít k probuzení tamní ekonomiky. Ostatní státy však dle rad svých centrálních bank naopak úrokové sazby zvyšují. Chtějí tím zdražit půjčky a zpomalit tím pádem i růst cen na trhu. Turecký prezident však úrokové sazby popsal jako „matku a otce všeho zla“ a zvolil svou vlastní politiku. V jejím výsledku tak rovněž oslabila turecká měna lira.
Turkey’s #inflation rate rises to almost 80% in June, highest in 24 yearshttps://t.co/zSICWWAWDB
— Tamal Bandyopadhyay (@TamalBandyo) July 5, 2022
Minulý rok totiž Erdogan srazil úrokové sazby z 19 na 14 procent. Lira proto následně oproti dolaru ztratila 20 procent své hodnoty. Pro stát je tak v současnosti dražší platit za dovoz zboží ze zahraničí. Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly v Turecku o 94 procent. Náklady za bydlení se zase zvýšily o 81 procent. Největšímu zdražení však čelí doprava, jejíž cena dle dat Tureckého statistického institutu vzrostla o 123 procent.
Do začátku prosince inflace v Turecku klesne, slíbil tamní ministr financí
Turecký ministr financí Nureddin Nebati pak v pondělí na svém twitterovém účtu oznámil, že za rostoucí červnovou inflaci může „stávající růst globálních cen zboží, především v sektoru energetiky a zemědělství“. Podle serveru The Guardian se pak rovněž zavázal ke snížení inflace. „Slibuji vám i svému prezidentovi, že do začátku prosince uvidíme klesání inflace,“ vysvětlil. Erdogan přitom inflaci popírá. Podle něj nemá Turecko problém s ní, ale „s rostoucími životními náklady“.
Turkey’s annual rate of inflation hit almost 80% in June — its highest level in about two decades https://t.co/QCp0j2Mj34
— CNN (@CNN) July 4, 2022
Podle agentury S&P Global Ratings citované serverem CNN Business by přitom inflace v Turecku měla po zbytek roku zůstat nad 70 procenty. Nad 20 procenty by se pak měla pohybovat alespoň do poloviny příštího roku. Minulý týden rovněž prezident Erdogan oznámil navýšení minimální mzdy o 30 procent. Před půl rokem ji ale u jednou zvedl o 50 procent. Pomoct tak chce pracovníkům se zvládáním vyšších nákladů. Taková politika by však mohla turecké ekonomice ještě více přitížit.