První tradiční běh s býky po třech letech se konal ve čtvrtek na festivalu San Fermin ve španělském městě Pamplona. Nikdo tentokrát nezemřel, ale několik běžců utrpělo údery a tvrdé pády. Jedné z nejslavnějších tradičních akcí v Evropě se zúčastnilo deset tisíc lidí. Píše o tom AP News, ABC News a další média.
Šest býků vedených šesti krotkými voly se ulicemi Pamplony prohánělo zhruba dvě minuty a 35 sekund. Tradiční akce se letos obešla bez krveprolití. V uplynulých ročnících občas býci nějakého běžce zabili či těžce zranili.
The first bull run in three years at the San Fermín festival in the Spanish city of Pamplona took place early Thursday. No one was gored, but several runners endured knocks and hard falls. https://t.co/njZj6mcSbq
— ABC News (@ABC) July 7, 2022
Několik běžců bylo i tak pošlapáno davem nebo sraženo na dlážděnou dlažbu. Zvířecí roh udeřil nejméně dva muže do hlavy, ale ani jeden z nich neutrpěl šrámy.
Pamplonská nemocnice uvedla, že šest lidí bylo přivezeno k ošetření. Byl mezi nimi i třicetiletý Američan, který si zlomil levou ruku, a šestnáctiletá Španělka, která přišla o část prstu v býčí aréně, kde se u vchodu vytvořila hromada běžců. Zraněni byli také čtyři Španělé ve věku 19 až 45 let.
Ryan Ward, americký turista ze San Diega v Kalifornii, řekl, že riziko běhu s býky stálo za to.
„Mám pocit, že se mi chce brečet. Je to tolik emocí, které se ve mně nahromadily, když jsem běžel s ‚mis amigos‘ (mými přáteli). Nevím, kde jsou, všechny jsem ztratil,“ řekl poté, co bez úhony dokončil běh s býky.
„Připadalo mi to jako dvě vteřiny, ale byla to asi minuta, když kolem mě býci skutečně běželi. Přišlo mi to tak rychlé, jako mrknutí oka a bylo to pryč,“ pokračoval Ward. „Je to úžasné, neuvěřitelné, jeden z nejlepších zážitků, jaké jsem kdy zažil.“
Celkem šestnáct obětí
Čtvrteční ranní běh s býky byl prvním z osmi naplánovaných. Zbytek dne obvykle zahrnuje masivní pití, jídlo a návštěvu kulturních akcí.
Během festivalu v roce 2019, který se konal jako poslední před pandemií koronaviru, bylo býčími rohy zraněno osm lidí. Od roku 1910 zemřelo při běhu s býky šestnáct lidí, naposledy v roce 2009. Loni v listopadu zemřel jeden člověk při běhu s býky ve městě Onda.
Býky, kteří běží každé ráno, odpoledne zabíjejí profesionální toreadoři. Aktivisté za práva zvířat vedou kampaň proti zabíjení zvířat, ale býčí zápasy jsou stále populární mezi částmi španělské společnosti. Jsou také nedílnou součástí festivalu San Fermin.
Neuvěřitelně populární pamplonské slavnosti byly v letech 2020 a 2021 kvůli pandemii zrušeny.
Díky silnému očkovacímu programu Španělska se život vrátil víceméně do normálu. Nedávný nárůst případů vedl pamplonské úřady k doporučení používat v případě potřeby roušky. Ty si však návštěvníci akce nasadili jen velmi zřídka.
Tisíce mužů a některých žen se účastní „encierros“ neboli běhů s býky a snaží se vyhnout mohutným býkům a volům. Obrovská zvířata se prohánějí úzkými, klikatými dlážděnými uličkami staré pamplonské čtvrti.
Trať dlouhá 875 metrů je postříkána látkou, která má zabránit tomu, aby býci v úzkých zatáčkách uklouzli. Běh obvykle končí během tří dechberoucích minut.
Zkušení běžci, většinou místní obyvatelé, se snaží sprintovat plnou parou těsně před býčími rohy, než v poslední vteřině uhnou. Nezkušení, mezi něž patří většina cizinců, mají co dělat, aby se býkům dostali z cesty, a často končí v hromadách spoluběžců.
Téměř všichni v Pamploně mají tento týden na sobě tradiční bílou košili a kalhoty s červenou šerpou a šátkem na krku.