Kvůli údajnému porušování obchodní dohody ze strany Twitteru odvolal podnikatel Elon Musk svou nabídku odkoupit ho za 44 miliard dolarů. Společnost totiž dle něj nedodala dostatečné a přesné informace o spamových a falešných účtech aktivních na sociální síti. Vedení Twitteru však takové chování popírá a hodlá podat stížnost u soudu. Informoval o tom server BBC a CNN.
Podnikatel a miliardář Elon Musk odvolal svou nabídku odkoupit sociální síť Twitter za 44 miliardy dolarů. Podle něj totiž společnost nedodala jím požadované dostatečné a přesné informace o spamových a falešných účtech aktivních na Twitteru. Vedení známé sociální sítě ale takové obvinění odmítá a hodlá proto záležitost podat k soudu. V sobotu o tom informoval server BBC.
„Představenstvo Twitteru je odhodlané uzavřít transakci za podmínek a ceny dohodnutými s Muskem,“ vyjádřil se k situaci na svém twitterovém účtu jeden z členů představenstva Bret Taylor. Mezi oběma stranami se tak očekává zdlouhavý soudní spor. Jejich obchodní dohoda zahrnuje rovněž poplatek miliardy dolarů. Ten musí zaplatit strana, které smlouvu o prodeji předčasně vypoví.
The Twitter Board is committed to closing the transaction on the price and terms agreed upon with Mr. Musk and plans to pursue legal action to enforce the merger agreement. We are confident we will prevail in the Delaware Court of Chancery.
— Bret Taylor (@btaylor) July 8, 2022
Záměr odkoupit Twitter oznámil nejbohatší muž světa poprvé letos v dubnu. V květnu však dohodu „dočasně pozastavil“, jelikož čekal na zmíněná data o spamových účtech od Twitteru. Nesouhlasil totiž s výrokem vedení společnosti, že falešné účty tvoří méně než 5 procent aktivních uživatelů sociální sítě. Dle něj měly naopak přesahovat 20 procent. Později to také Muskův právník napsal v dopise adresovaném Americkému úřadu cenných papírů a obchodu.
Po Muskově odstoupení od dohody klesly akcie Twitteru o 6 procent
Od začátku Muskových poznámek ohledně reálného počtu spamových účtů analytici varovali, že se jedná o taktiku. Nejbohatší muž světa se měl podle nich snažit nastavit kontext, ve kterém by se mohl pokusit buď dohodu zrušit, nebo vyjednat její jinou cenu.
Jeho nabídka se totiž zdá v současnosti trochu „přehnaná“, jelikož od jejího zveřejnění klesly akcie Twitteru na hodnotě. Po Muskově oznámení o terminaci dohody se pak v pátek podle serveru CNN Business propadly o 6 procent.
Akcie Twitteru se v současnosti obchodují za 36 dolarů, tedy o 30 procent méně, než v době předložení Muskovy nabídky. Ta pak nacenila akcie společnosti na 54,20 dolarů za kus. Není dosud jasné, jak by mohl soudní spor mezi oběma stranami skončit. Společnost Twitter však bude po Muskovi nejspíše požadovat dodržení původní dohody.
Podnikatel Elon Musk od začátku své nabídky dával najevo, že by chtěl po jejím odkoupení fungování sociální sítě změnit. Jelikož se považuje za zastánce „absolutistické svobody slova“, zavázal se například k uvolnění pravidel moderujících obsah twitterových příspěvků. Oznámil rovněž, že by mu nevadilo na Twitter opět připustit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.