Dodávky ruského zemního plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1 přes Baltské moře se na 10 dní zastavily kvůli každoroční údržbě. Německý ministr hospodářství Robert Habeck však varoval, že země EU musí být připraveny pro případ, že dodávky plynu nebudou obnoveny. Informuje o tom BBC, CNBC a další servery.
Ministr obvinil Kreml, že v reakci na sankce EU kvůli válce na Ukrajině používá plyn „jako zbraň“. Připustil, že Německo se stalo na ruském plynu příliš závislé.
Germany fears Russia gas cut as supplies halted https://t.co/TQTYfRLRBa
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 11, 2022
Uvedl však, že dva plovoucí terminály pro dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) budou připraveny do konce roku, píše BBC.
V polovině června ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila průtok plynu plynovodem Nord Stream 1 na pouhých 40 % jeho kapacity. Na vině bylo zpoždění při vracení zařízení, které servisuje německá společnost Siemens Energy.
Kanadská vláda uvedla, že nyní vrátí Německu opravenou turbínu Siemens pro plynovod. Tento krok rozzlobil ukrajinskou vládu, která Kanadu obvinila, že sankce uvalené na Moskvu přizpůsobuje „rozmarům Ruska“.
Kanada tvrdí, že navzdory sankcím uděluje společnosti Siemens Canada „časově omezené a odvolatelné povolení“ k odeslání opravené turbíny zpět do Německa.
Odstavení plynu se týká i Itálie
Německá vláda se obává, že by mohlo dojít k omezení nebo trvalému přerušení dodávek plynu.
Údržba plynovodů je běžná každé léto, kdy je poptávka po plynu nižší než v zimě. Nyní ale existuje důvodná obava, že Rusko by nemuselo kohoutky znovu otevřít.
Odstávka plynovodu se dotýká také Itálie. Tamní energetická skupina Eni uvedla, že v pondělí bude od ruského Gazpromu odebírat asi o třetinu méně plynu ve srovnání s průměrnými objemy dodávek v posledních několika dnech.
Šéf Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol varoval, že Rusko může zcela přerušit dodávky plynu do Evropy a že Evropa se na to musí okamžitě připravit.
Klaus Müller, šéf německého energetického regulačního úřadu, se domnívá, že Kreml může pokračovat v omezování dodávek energie do Evropy i po plánovaném ukončení údržbových prací.
„Nemůžeme vyloučit, že přeprava plynu nebude z politických důvodů obnovena ani poté,“ řekl Mueller minulý týden televizi CNBC.
Rusko už utáhlo kohoutek několika zemím
Rusko již přerušilo dodávky plynu Polsku, Bulharsku, Nizozemsku, Dánsku a Finsku kvůli jejich odmítnutí dodržovat nový systém plateb.
Rakousko a Česká republika dostávají část plynu z plynovodu Nord Stream 1. Ruský plyn k nim proudí také přes ukrajinský plynovod.
Od únorové ruské invaze na Ukrajinu Německo snížilo svou závislost na ruském plynu z 55 % na 35 procent. Chce plyn z Ruska přestat používat úplně.
V loňském roce byly dalšími hlavními dodavateli zemního plynu do Německa Norsko (31 %) a Nizozemsko (13 %). Od nich nyní Německo odebírá více plynu, protože snížilo dovoz z Ruska.
Vláda také dala zelenou výstavbě prvního německého terminálu na zkapalněný zemní plyn ve Wilhelmshavenu.
Další podmořský baltský plynovod z Ruska, Nord Stream 2, byl postaven, ale plány na čerpání plynu jeho prostřednictvím jsou nyní kvůli válce pozastaveny.
Kdyby byly ruské dodávky náhle ze dne na den přerušeny, mohlo by to Německo uvrhnout do velké recese. Na plynu závisí celá průmyslová odvětví a většina německých domácností jej používá k vytápění.
Podle německé televizní stanice ZDF jsou německé zásobníky plynu v současné době naplněny asi z 64 %.
Podle odborníků z průmyslu, které citují německá média, by nedostatek plynu nejvíce zasáhl chemický průmysl. Ten se na německé spotřebě plynu podílí 15 procenty. Jeho narušení by mohlo vést k nedostatku zboží, jako jsou hnojiva, léčiva, prací prostředky a kosmetika.
Německé domácnosti a klíčové služby, jako jsou nemocnice, budou v rámci vládního krizového plánu zásobovány plynem přednostně. Německo už v posledních dnech začalo na některých místech šetřit teplou vodou.