Rychle se měnící koronavirus zplodil dalšího super nakažlivého mutanta omikronu. Dělá vědcům starosti, protože se rozmáhá v Indii a objevuje se v mnoha dalších zemích včetně Německa a Spojených států. Informuje o tom AP News, Time a další média.
Vědci tvrdí, že tato varianta – nazvaná BA.2.75 – se může rychle šířit a obejít imunitu z vakcín a předchozí infekce. Není jasné, zda může způsobit závažnější onemocnění než jiné varianty omikronů, včetně celosvětově známé varianty BA.5, která je dominantní v Česku.
The quickly changing coronavirus has spawned yet another super contagious omicron mutant that’s worrying scientists as it gains ground in India and pops up in numerous other countries, including the United States. https://t.co/x2um1moPKu
— The Associated Press (@AP) July 11, 2022
„Ještě je opravdu brzy na to, abychom mohli dělat závěry,“ řekl Matthew Binnicker, ředitel klinické virologie na Mayo Clinic v Rochesteru ve státě Minnesota. „Ale vypadá to, že zejména v Indii se míra přenosu projevuje exponenciálním růstem.“ Podle něj se teprve ukáže, zda se podaří překonat BA.5, píše AP News.
Nejnovější varianta byla zaznamenána v několika vzdálených státech Indie. Zdá se, že se tam šíří rychleji než jiné varianty, uvedl Lipi Thukral, vědec z Institutu genomiky a integrativní biologie Rady pro vědecký a průmyslový výzkum v Dillí. Byla zjištěna také v dalších asi 10 zemích, včetně Austrálie, Německa, Spojeného království a Kanady. Dva případy byly nedávno zjištěny na západním pobřeží USA a společnost Helix minulý týden identifikovala třetí případ ve Státech.
Mutace na spike proteinu vědce zneklidňují
Obavy odborníků podněcuje velké množství mutací, které tuto novou variantu oddělují od předchozích omikronových variant. Některé z těchto mutací se nacházejí v oblastech, které souvisejí se spike proteinem. Mohly by viru umožnit účinněji pronikat do buněk, uvedl Binnicker. Další obava spočívá v tom, že genetické úpravy mohou viru usnadnit obcházení protilátek.
Odborníci však tvrdí, že vakcíny a boostery jsou stále nejlepší obranou proti závažnému průběhu covidu. Je pravděpodobné, že na podzim budou ve Spojených státech vyvinuty aktualizované formulace vakcíny, které se zaměřují na novější kmeny omikronu.
„Někdo může říci: ‚No, očkování a posilování nezabránilo tomu, aby se lidé nakazili‘. A ano, to je pravda,“ řekla viroložka Shishi Luo. „Ale viděli jsme, že se výrazně snížil počet lidí, kteří skončili v nemocnici a zemřeli. S tím, jak se stále více lidí nechává očkovat, posilovat nebo se nakazí přirozeně, začínáme pozorovat, jak se celosvětově plíživě zvyšuje základní úroveň imunity.“ Vědci však upozorňují i na to, že nové, omikronové varianty koronaviru nezpůsobují vážné průběhy nemoci bez ohledu na očkování.
Může trvat několik týdnů, než se ukáže, zda nejnovější mutant omikronu může ovlivnit trajektorii pandemie. Gagandeep Kang, který se zabývá studiem virů na indické Christian Medical College ve Vellore, mezitím uvedl, že rostoucí obavy z této varianty zdůrazňují potřebu trvalejšího úsilí o sledování a dohledávání virů, které by kombinovalo genetické úsilí s informacemi o skutečném světě, kdo a jak vážně onemocněl. „Je důležité, aby sledování nebylo strategií „start-stop“,“ řekl.
Luo uvedla, že virus BA.2.75 je další připomínkou toho, že se koronavirus neustále vyvíjí – a šíří. „Rádi bychom se vrátili k životu před pandemií, ale stále musíme být opatrní,“ řekla. „Musíme se smířit s tím, že nyní žijeme s vyšší mírou rizika, než tomu bylo dříve.“