Indie v roce 2023 překoná Čínu a stane se nejlidnatější zemí světa. Letos v listopadu světová populace překročí 8 miliard. Vyplývá to z populačních projekcí Organizace spojených národů. Vysoká porodnost nejspíše ohrozí hospodářský růst. Informoval o tom deník Hindustan Times.
Indie se stane v roce 2023 nejlidnatější zemí světa a překoná tak Čínu. Světová populace přitom letos na podzim překoná hranici 8 miliard. Její růst však vstoupil do fáze výrazného zpomalování. Vyplývá to z populačních projekcí Organizace spojených národů (OSN). Napsal o tom deník Hindustan Times.
Indická populace dosáhla v roce 2022 1,412 obyvatel a k 1. červenci 2023 vzroste na 1,428 miliardy, zatímco populace v Číně aktuálně čítá 1,426 miliardy lidí. Indii to katapultuje na vrchol populačního žebříčku, přičemž vrcholu dosáhne asi v roce 2064 s dosažením 1,697 lidí.
India to become most populous nation by 2023, says UN report https://t.co/0Vnbb3Kcp5
— Hindustan Times (@HindustanTimes) July 11, 2022
Do roku 2100 indická populace zaznamená pokles na 1,53 miliardy. Čínskou populaci ale čeká mnohem výraznější propad. Do roku 2100 dosáhne pouhých 0,77 miliardy obyvatel.
Podle OSN globální populace 15. listopadu překročí hranici 8 miliard. V roce 2038 překoná hranici 9 miliard. Nejnovější projekce ovšem ukázala, že světový populační růst vstoupil do fáze zpomalování. Počet obyvatel se podle předpokladů v letech 2022 až 2050 v 61 zemích sníží v důsledku nízké porodnosti nejméně o 1 procento, píše CNN.
V roce 2100 však přesto podle odhadů počet lidí na celém světě stoupne na 10,4 miliardy, neboť se zpomaluje úmrtnost.
Vysoká porodnost škodí hospodářskému růstu
Příčinu zpomalování hledejme v geografických a příjmových rozdílech a v demografické dynamice.
OSN například očekává zvýšení podílu obyvatel z chudších a nejméně rozvojových regionů, například Saúdské Arábie, mezi nynějškem a rokem 2050 asi o pět procentních bodů na 20 procent.
India is set to surpass China as the world’s most populous country in 2023, with each counting more than 1.4 billion residents this yearhttps://t.co/uydUdbE14h
— CNN International (@cnni) July 12, 2022
Podíl populace v Evropě a Severní Americe, což jsou nejbohatší regiony světa, podle odhadů zaznamená ve srovnání s nynějším 14procentním podílem propad na 10 procent.
Rozdílnost v tempu růstu udává v době prodloužené střední délky života různá míra porodnosti.
Vysoká porodnost nesvědčí hospodářskému růstu. „Vztah mezi populačním růstem a udržitelným rozvojem je složitý a mnohorozměrný,“ řekl náměstek generálního tajemníka OSN pro hospodářské a sociální záležitosti Liu Zhenmin.
Rychlý populační růst podle jeho slov komplikuje vymýcení chudoby, boj proti hladu a budování zdravotních a vzdělávacích systémů. Naopak dosažením udržitelného rozvoje a sociálního pokroku, například v oblasti zdraví, vzdělávání a rovnosti mužů a žen, lze přispět ke snížení úrovně porodnosti a zpomalení růstu světové populace.