Ministři financí členských států Evropské unie udělili Chorvatsku konečný souhlas k jeho přistoupení do eurozóny. Od ledna roku 2023 začne země místo chorvatské kuny používat euro. Jedná se o první rozšíření států používajících euro za posledních téměř osm let. Považováno je za pozitivní krok, navzdory trvající inflaci a obavám o oslabování eura kvůli válce na Ukrajině. Informoval o tom server Al Jazeera a Euronews.
Místo chorvatské kuny plánuje Chorvatsko od ledna příštího roku používat euro. Ministři financí států Evropské unie totiž udělili zemi finální souhlas potřebný pro vstup do eurozóny. Ta se tak rozšíří poprvé za posledních téměř osm let.
„Chtěl bych pogratulovat svému protějšku, Zdravko Maricovi, a celému Chorvatsku, že se stanou dvacátým státem používajícím euro,“ vyjádřil se k události ministr financí České republiky Zbyněk Stanjura. Informoval o tom server Al Jazeera.
Konečný souhlas pak dostalo Chorvatsko v den, kdy euro kleslo na nejnižší úroveň oproti americkému dolaru za posledních 20 let. I přes trvající obavy z oslabování eura kvůli válce na Ukrajině a rostoucí inflaci je však vstup Chorvatska do eurozóny považovaný za pozitivní krok.
Státu totiž nabízí výhody vycházející z užšího ekonomického propojení s ostatními členskými státy nebo monetární unie zastřešené Evropskou centrální bankou.
It’s official – Croatia will join the euro area as of 1 January 2023 🇪🇺🇭🇷
— Christine Lagarde (@Lagarde) July 12, 2022
This outcome is the result of tremendous efforts by Croatia and its citizens to meet all the necessary economic and legal requirements.
Well done, Croatia! And welcome to the euro area! pic.twitter.com/JBlD0l3AR5
„Jedná se o nádherný klub, ale jeho členství vyžaduje také závazek, obětavost a trvající respekt k pravidlům. Jsem si ale jistá tím, že přesně to můžeme od Chorvatska očekávat,“ okomentovala situaci podle serveru Deutsche Welle prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde.
Před vstupem do eurozóny totiž musí stát splnit jisté ekonomické podmínky, například udržet nízkou inflaci a stabilní směnný kurz nebo omezit náklady na půjčky. Směnný kurz kuny pak Evropská centrální banka nastavila na 7,53450 za euro.
Evropská integrace pokračuje navzdory překážkám, oznámil chorvatský ministr financí
Někteří Chorvaté se však nadále obávají, že zavedení eura povede k zdražování zboží a služeb. Podniky budou muset také nejspíše ceny v obchodech zaokrouhlovat.
Chorvatský ministr financí Zdravko Maric však podle serveru Euronews událost popsal jako „velký den pro Evropskou unii, pro Evropskou měnovou unii“. Podle něj se totiž zároveň jedná o signál, že evropská integrace navzdory překážkám pokračuje.
Posledním státem, který se do eurozóny přidal, byla roku 2015 Litva. Dalším státem na řadě by mělo být Bulharsko. Připojit se k blokům států používajících euro by mohlo začátkem roku 2024. Ještě před rokem 1992, ve kterém byla podepsána smlouva zakládající euro, si pak právo zachovat vlastní měnu uhájilo Dánsko.
Státy jako Polsko nebo Maďarsko však mají i nadále povinnost ho v budoucnu přijmout. Eurozóna vznikla roku 1999 mezi 11 státy včetně například Německa a Francie. Chorvatsko podalo přihlášku do Evropské unie roku 2003 a k bloku se jako dosud poslední stát přidalo roku 2013.