Průměrná britská domácnost za týden vyhodí 66 kusů plastů, vyplývá z průzkumu londýnské pobočky ekologické organizace Greenpeace, o kterém informoval server BBC News. Organizátoři výzkumu na základě těchto údajů odhadují, že ve Spojeném království se ročně vyhodí 100 miliard kusů plastů, proto vyzývají vládu k přijetí okamžitých opatření. Výsledky podle nich ukazují, že samotná recyklace není řešením, jak snížit množství plastů, které končí jako odpad.
Květnového průzkumu se zúčastnilo téměř 100.000 domácností, které po dobu sedmi dnů pečlivě dokumentovaly množství plastů, které vyhazují. Účastníci výzkumu byli požádáni, aby také zaznamenali, jaký typ plastu použili. Z celkového množství plastů pocházelo 83 procent z obalů od potravin a nápojů, přičemž nejčastěji to byly obaly od ovoce a zeleniny.
The Big Plastic Count survey shows ‚recycling doesn’t work‘ https://t.co/3bIrCyNa9b
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 12, 2022
„Jde o závratné množství plastového odpadu,“ uvedl Chris Thorne z britské pobočky Greenpeace. Podle něj není možné předstírat, že lze tento problém vyřešit jen pomocí recyklace plastů.
Z údajů britské vlády vyplývá, že loni vzniklo v domácnostech více než 2,5 milionu tun plastového odpadu, z něhož se 44,2 procenta recykluje. Polovina této recyklace se uskutečňuje ve Spojeném království, zbytek odpadu se vyváží, nejčastěji do Turecka.
Ne všechny plasty lze stejně snadno třídit a recyklovat. Podle údajů charitativní organizace Recoup se recykluje 61 procent plastových lahví, 36 procent plastových vaniček a pouze osm procent plastových fólií.
Autoři výzkumu zjistili, že více než polovina plastů, které lidé vyhazují, jsou hůře recyklovatelné měkké plasty. Ve zprávě porovnali svá zjištění s údaji společnosti Recoup a vypočítali, že ve Spojeném království končí recyklací pouze 12 procent plastového odpadu.
„Recyklace nefunguje, všichni to víme,“ řekl zakladatel neziskové organizace Everyday Plastic Daniel Webb. Lidé se podle něj místo recyklace musejí zaměřit na snížení množství plastů, které se vyrobí. Tím se sníží i počet plastových obalů, které se vyhodí.
Did you know we throw away almost 100 billion pieces of plastic each year in the UK?
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) July 12, 2022
Daniel Webb, the founder of Everyday Plastic, tells #BBCBreakfast what then happens to our used bottles, wrappers and containers ♻️https://t.co/EgRC4Ave2n pic.twitter.com/X6l2pi3VWN
Britský premiér Boris Johnson loni v říjnu skupině školáků řekl, že recyklace nefunguje a není řešením.
Podle mluvčího britského ministerstva životního prostředí se ale prostřednictvím chystaného zákona čeká zlepšení v boji proti jednorázovým plastům. Vyzdvihl opatření, které už vláda přijala za účelem omezení nabídky plastových brček a vatových tyčinek, a uvedl, že dokončuje návrhy na systém záloh na plastové lahve.