Evropská centrální banka se domnívá, že je „velmi nepravděpodobné“, že by orgány EU v nadcházejících letech omezily znečišťovatele, jako jsou automobily na fosilní paliva, aniž by zároveň nepřijaly opatření proti Bitcoinu. Informoval o tom server Cryptobriefing.
Nový výzkumný článek ECB, který hodnotí klimatická rizika spojená s kryptoaktivy, se tvrdě pustil do blockchainů, které využívají konsensuální algoritmy Proof-of-Work – především Bitcoinu. Zpráva zveřejněná 12. července přirovnává energeticky náročné algoritmy Proof-of-Work k automobilům poháněným fosilními palivy. Zatímco Proof-of-Stake přirovnává k elektromobilům. O článku informoval server Cryptobriefing.
The ECB has published 3 new research articles on
— Patrick Hansen (@paddi_hansen) July 12, 2022
• Climate risk of crypto
• DeFi
• Stablecoins
They give a good overview of how the ECB thinks about these issues and contain some remarkable quotes and graphs. A few examples 👇 https://t.co/KDO5NC9cqF pic.twitter.com/lSxhLUI5jt
„Veřejné orgány mají na výběr, zda budou podporovat kryptoměnové verze elektromobilů (Proof-of-Stake a jeho různé blockchainové konsenzuální mechanismy). Nebo zda omezí či zakážou kryptoměnové verze aut na fosilní paliva (blockchainové konsenzuální mechanismy Proof-of-Work),“ uvádí se v článku.
Aby zdůraznila obavy ohledně spotřeby energie Proof-of-Work, odkazuje zpráva také na dřívější údaje, podle nichž roční spotřeba elektřiny Bitcoinu a Etherea odpovídá spotřebě elektřiny v samostatných zemích, jako je Španělsko, Nizozemsko nebo Rakousko. ECB navíc tvrdí, že současná uhlíková stopa Bitcoinu a Etherea ke květnu 2022 neguje cílové úspory emisí skleníkových plynů pro většinu zemí eurozóny.
Zatímco Ethereum, současná druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, plánuje do konce roku 2022 přejít z Proof-of-Work na energeticky účinnější konsensuální algoritmus Proof-of-Stake, není pravděpodobné, že by Bitcoin v dohledné době následoval její příklad.
V úvahu přichází zdanění nebo úplný zákaz těžby
Článek tvrdí, že vzhledem k existujícím cílům Evropské unie v oblasti snižování emisí uhlíku je „velmi nepravděpodobné“, že by orgány EU zaujaly mírny přístup k regulaci kryptoaktiv typu Proof-of-Work, jako je Bitcoin. Podle ECB jsou „pravděpodobná“ politická opatření, jako jsou požadavky na zveřejňování informací, uhlíková daň z kryptografických transakcí nebo vlastnictví a přímý zákaz těžby.
Zpráva dochází k závěru, že orgány EU pravděpodobně nebudou pokračovat v plánech na omezení používání automobilů na fosilní paliva k plánovanému datu 2035, aniž by zároveň nepřijaly opatření proti Proof-of-Work kryptoměnám. Podle zprávy je cílovým datem pro sankční opatření zaměřená na Proof-of-Work kryptoaktivy rok 2025.
Nedávná zpráva není prvním případem, kdy orgány EU zvažují zákazy zaměřené na Proof-of-Work blockchainy, jako je Bitcoin. V dubnu zpráva zveřejněná Netzpolitik odhalila, že úředníci zvažují zákaz obchodování s Bitcoinem, aby omezili jeho používání a snížili tak jeho spotřebu energie.
Ačkoli je výzkumný článek ECB spekulativní a nezahrnuje přímé vstupy od zákonodárců, naznačuje, jak orgány EU v současné době uvažují o různých druzích technologie blockchain.
Kritika na kryptoměny přichází od ECB navzdory tomu, že nedávný výzkum zjistil, že Bitcoin je asi 6x efektivnější než klasický bankovní systém.
Ačkoli je výzkumný článek ECB spekulativní a neobsahuje přímé vstupy od zákonodárců, naznačuje, jak orgány EU v současnosti uvažují o různých druzích technologie blockchain. ECB je vůči kryptoměnám dlouhodobě kritická.