V Americe rostou obavy z rychlosti šíření opičích neštovic, zejména v New Yorku, který je v USA epicentrem nemoci. Američtí zdravotníci tvrdí, že nemají dostatek vakcín proti opičím neštovicím, aby zvládli rostoucí poptávku. Informuje o tom BBC, New York Times a další servery.
V USA bylo dosud zaznamenáno více než 1 800 případů. Předpokládá se však, že jde o podhodnocený počet, protože se zpozdilo i testování.
US monkeypox outbreak: Demand for vaccines outstrips supply https://t.co/B3aEgt11aQ
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 16, 2022
Onemocnění, pro které jsou charakteristické kožní léze, obvykle samo odezní, ale může být velmi bolestivé.
Většina potvrzených případů se vyskytla mezi muži, kteří mají sex s muži. Virem se může nakazit kdokoli, upozorňuje BBC.
„Zatím nemáme k dispozici všechny vakcíny, které bychom si v tuto chvíli přáli,“ uvedla na pátečním brífinku ředitelka amerického Centra pro kontrolu nemocí Rochelle Walensky.
Spojené státy obdržely 370 000 z téměř 7 milionů dávek vakcíny, které vláda zakoupila. Očekává se však, že miliony dávek dorazí až v příštím roce.
Podle amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí federální vláda distribuovala po celé zemi asi 156 000 dávek. Očekává, že od pondělí začne odesílat dalších 130 000 dávek.
Online formulář pod náporem zkolaboval
Začátkem tohoto týdne se v New Yorku zhroutil online formulář k očkování. Tisíce lidí se snažily najednou objednat na očkování.
Komisař pro zdravotnictví města New York Ashwin Vasan se omluvil za nejednotné zavádění vakcíny.
„Je to naše vina. Víte, takové chyby by se stávat neměly, a proto pracujeme na jejich nápravě a na tom, abychom si vedli lépe,“ řekl na tiskové konferenci.
Během úterního telefonátu s představiteli Bidenovy administrativy požádal starosta New Yorku Eric Adams, aby město dostalo více dávek.
Skutečný rozsah epidemie v USA není znám. Diagnostické testy se opozdily a může trvat až tři týdny, než se objeví příznaky. Bezpříznakové lidi přitom testovat nelze. Před měsícem bylo v USA zaznamenáno pouze 45 případů.
„Stále máme problémy s dostupností testování a dodávek vakcíny. Všechny tyto problémy jsme viděli u covidu,“ řekl Gregg Gonsalves, docent epidemiologie na Yale School of Public Health. „Je to jako kdybychom řekli, že hasiči přijedou se stříkačkou příští týden, ale hoří už dnes. Nyní se vyhlídky na omezení šíření nemoci rychle vzdalují.“
Spojené státy nakoupily více než 1,1 milionu dávek vakcíny Jynneos vyráběné dánskou společností Bavarian Nordic.
Očekává se, že další statisíce dávek brzy dorazí do USA poté, co američtí federální zdravotníci oznámili, že dokončili inspekci dánského závodu.
Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) bylo v téměř 70 zemích hlášeno více než 12 500 případů opičích neštovic.