Tálibán vyzval zaměstnankyně afghánského ministerstva financí, aby za sebe do práce poslaly jako náhradu mužské příbuzné. Ženy totiž již skoro rok nesmí pracovat ve státní správě. Vláda islamistického hnutí jim nařídila, aby zůstaly za velmi snížený plat doma. Několik žen listu The Guardian řeklo, že jim volali úředníci Tálibánu a žádali je, aby na své místo doporučily muže, protože se zvýšila pracovní zátěž na úřadě.
Sedmatřicetileté Marjam, jejíž jméno britský list změnil kvůli obavám o její bezpečí, zavolali z personálního oddělení ministerstva, kde pracovala více než 15 let. „Požádali mě, abych jim nabídla nějakého muže z mé rodiny, který by mě na ministerstvu nahradil, aby mě mohli propustit z práce,“ vysvětlila bývalá úřednice, podle níž má stejnou zkušenost dalších více než 60 žen. Marjam, která má magisterský titul z obchodního managementu, se během dlouhé kariéry na ministerstvu vypracovala až na vedoucí pozici.
Send us a man to do your job so we can sack you, Taliban tell female officials https://t.co/nFIrYNyJi7
— The Guardian (@guardian) July 18, 2022
„Od té doby, co se Tálibán dostal k moci, mi snížili mi plat z 60.000 afghání (zhruba 16.500 korun) na 12.000 afghání (zhruba 3300 korun). Nemohu si dovolit zaplatit ani synovi školné. Když jsem se na to zeptala jednoho úředníka, hrubě odvětil, abych vypadla z jeho kanceláře, a prohlásil, že není o čem vyjednávat,“ dodala žena.
Do práce mohou chodit pouze zdravotnice a učitelky. Ženy pracující v jiných oborech jsou nyní nuceny zůstat doma. „V rámci misogynie Tálibánu patří ženy mužům jako majetek a objekt reprezentující čest rodiny,“ uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW).
V některých případech se to podle organizace projevuje jako nucené předání zaměstnání mužským příbuzným, v jiných případech jsou mužští příbuzní trestáni za to, jak se žena obléká a chová na veřejnosti. Podle nařízení z letošního května budou mužští opatrovníci žen, které se objeví na veřejnosti nezahalené, pokutováni a za přestupek jim hrozí i vězení. Nová nařízení podle HRW jen prohlubují stav, kdy je na ženy v Afghánistánu pohlíženo spíše jako na předměty. „Pro muže, a zejména pro ty mladší, je to jasný vzkaz, že jim ženy v rodině patří a že se k nim musí chovat jako morální autorita a aktivně dohlížet na jejich chování,“ dodala organizace.
Marjam a její kolegyně nyní plánují protestovat proti politice Tálibánu. „Pokusíme se je přimět, aby nařízení změnili. Vytvořily jsme skupinu zaměstnankyň ministerstva a vyjednáváme, pokud nás však nevyslyší, budeme demonstrovat,“ dodala úřednice a vyzvala mezinárodní organizace k podpoře.
Afghánistán momentálně čelí těžké hospodářské a humanitární krizi. Podle OSN 20 milionů lidí trápí akutní hlad, více než devět milionů lidí bylo od nástupu Tálibánu k moci loni v srpnu vysídleno a zemědělství letos postihlo velké sucho.