Světová zdravotnická organizace (WHO) v prohlášení uvedla, že v Ghaně byly potvrzeny první dva případy vysoce nakažlivého onemocnění virem marburg. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Oznámení přišlo poté, co dva nepříbuzní pacienti z jižní oblasti Ashanti v Ghaně, kteří později oba zemřeli, byli pozitivně testováni na virus.
Ghana confirms first cases of deadly Marburg virus https://t.co/h9PtM0h7eN
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 17, 2022
Pacienti vykazovali příznaky včetně průjmu, horečky, nevolnosti a zvracení, uvedla WHO podle CNN. Dodala, že je sledováno více než 90 kontaktů.
Marburg je vysoce infekční virová hemoragická horečka ze stejné rodiny jako známější virové onemocnění ebola a podle WHO má až 88% úmrtnost. „Onemocnění začíná náhle, vysokou horečkou, silnou bolestí hlavy a malátností,“ uvedla organizace.
Virus se na člověka přenáší z kaloňů a následně se může šířit z člověka na člověka přímým kontaktem s tělesnými tekutinami nakažených osob nebo povrchy a materiály kontaminovanými těmito tekutinami, vysvětlila WHO.
Organizace oznámila, že byla zavedena opatření k omezení šíření viru a že v reakci na ohnisko nákazy v Ghaně budou nasazeny další zdroje. WHO rovněž varovala, že „bez okamžitých a rozhodných opatření se může marburg snadno vymknout kontrole“.
„V terénu je celý multidisciplinární tým, který se snaží zajistit, abychom byli schopni odhalit skutečný zdroj,“ řekl BBC Patrick Kumah-Aboagye, vedoucí ghanské zdravotní služby.
Není vakcína ani lék
Proti viru marburg neexistuje žádná schválená vakcína ani antivirová léčba. Šance pacienta na přežití však lze zvýšit péčí zahrnující perorální nebo intravenózní rehydrataci a léčbu specifických příznaků, uvedla WHO.
Ghanská zdravotnická služba vyzvala ghanskou veřejnost, aby se vyhýbala dolům a jeskyním obývaným kaloněm. Před konzumací by lidé měli důkladně tepelně upravit všechny masné výrobky a snížit tak riziko šíření viru. Zdravotní služba uvedla, že netopýři jsou přirozenými hostiteli viru marburg.
Ghanská epidemie je teprve druhou v západní Africe poté, co byl loni virus zjištěn v Guineji. Pacient v guinejském ohnisku nákazy na virus rovněž zemřel. Guinejské zdravotnické orgány nepotvrdily žádné další případy.
V jiných částech Afriky byla předchozí ohniska nákazy hlášena v Ugandě, Keni, Angole, Jihoafrické republice a Demokratické republice Kongo. V Angole vypukla epidemie v roce 2005, která si vyžádala nejvíce obětí – více než 200 lidí.
Podle WHO byly země s vyšším rizikem opětovného výskytu viru kontaktovány „a jsou v pohotovosti“.