Ázerbájdžán bude po podepsání dohody s Evropskou komisí do Evropy dovážet dvakrát více zemního plynu. Do roku 2027 by měl jeho import dosáhnout nejméně 20 miliard kubických metrů za rok. Podle prezidentky Evropské komise Ursuly von der Leyen je Ázerbájdžán klíčovým partnerem na cestě za nezávislostí na ruských fosilních palivech. V pondělí o tom informoval server Al Jazeera a Euractiv.
Evropská komise podepsala s Ázerbájdžánem memorandum o vzájemném porozumění. Na základě nej začne země do Evropy dovážet dvakrát více zemního plynu. Do roku 2027 by měly jeho importy dosáhnout nejméně 20 miliard kubických metrů za rok. Pro Evropskou unii (EU) se jedná o důležitý krok ve snaze odpoutat se od fosilních paliv dovážených z Ruska. V pondělí o tom informoval server Al Jazeera.
„Dnes s novým memorandem otevíráme také novou kapitolu energetické spolupráce s Ázerbájdžánem, klíčovým partnerem v naší snaze odpoutat se od Ruska,“ pronesla prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen při podpisu smlouvy. Setkání s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Aliyevem se konalo v hlavním městě Baku. Podle von der Leyen pak nebyly ruské zdroje „spolehlivé“ ještě před začátkem války na Ukrajině.
Azerbaijan has a tremendous potential in renewable energy.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 18, 2022
Today we are laying the ground for a new partnership in this area.
And we commit to reducing methane emissions through the entire gas supply chain. https://t.co/DQtFG7GFbu
EU se proto nyní dle von der Leyen obrací na více spolehlivé partnery. Součástí dohody by pak mělo být také rozšíření Jižního plynového koridoru, který vede z Ázerbájdžánu přes Gruzii a Turecko do Řecka. Do provozu byl uveden roku 2020. V současnosti pak Ázerbájdžán skrz Transjadranský plynovod dodává více než 8 miliard kubických metrů plynu za rok. Příští rok pak dle dohody navýší dovoz na 12 kubických metrů.
Kvůli Rusku je diverzifikace energetiky hlavní prioritou EU, vzkazuje Evropská komise
„Naše spolupráce už teď mění energetickou mapu Evropy,“ vyjádřil se k dohodě ázerbájdžánský prezident Ilham Aliyev. Popsal ji dle serveru Euractiv také jako „mapu naší budoucnosti“. Před cestou do Ázerbájdžánu rovněž Evropská komise prohlásila, že je „diverzifikace energetických importů prioritou EU, a to kvůli pokračující snaze Ruska využívat své energetické zásoby jako zbraně“.
Snížit svou závislost na Rusku se EU snaží od vypuknutí války na Ukrajině koncem února. Zavázala se tak například k úplnému zastavení importů ruské ropy do konce letošního roku. S blížící se zimou se navíc členské státy začínají obávat následků, které by mohlo přinést zavření ruských kohoutků zemního plynu.
Podle nové dohody by měl Ázerbájdžán také začít více využívat své zdroje obnovitelné energie. Investovat by měl proto například do větrných elektráren nebo takzvaného zeleného vodíku. Ursula von der Leyen rovněž zemi vyzvala, aby se přidala ke Global Methane Pledge, tedy závazku asi 119 států světa snížit svou methanovou stopu.