Prezidentské volby se v Bolívii konaly znovu po roce. Poprvé za dvacet let se jich nezúčastnil dlouholetý bolivijský vůdce Evo Morales.
Výsledky loňských říjnových voleb byly zrušeny poté, co se Evo Morales označil za jejich vítěze. Po obvinění z pokusu o zmanipulování volebních výsledků a následných nepokojích byl ale přinucen odejít do mexického exilu.
Bolívijská volební komise oznámila, že letos nebude zveřejňovat průběžné výsledky. Na oficiální součet tak mohou voliči čekat až pět dní.
Podle neoficiálního průzkumu zveřejněného bolívijskou televizí Unitel se vítězem pravděpodobně stane Luis Arce z Moralesova Hnutí za socialismus. Mohl by dokonce získat nadpoloviční většinu hlasů a stát se tak novým prezidentem už v prvním kole.
Jeho hlavní konkurent, středový politik a bývalý prezident Carlos Mesa, ztrácí podle odhadů na Arceho více než dvacet procent.
V čele Bolívie nyní dočasně stojí konzervativní senátorka Jeanine Anezová. Ta původně také kandidovala v prezidentských volbách, kvůli špatným preferencím ale odstoupila.
Anezová vyzvala voliče k trpělivosti. „Při čekání na výsledky musíme být všichni trpěliví a nesmíme se uchylovat k jakémukoliv druhu násilí,“ uvedla Anezová.
Během průtahů při sčítání výsledků a následných nepokojích zemřelo vloni v Bolívii 36 lidí.
Podle informací serveru Al Jazeera proběhly letošní volby navzdory vyhrocené kampani klidně a bez incidentů.
Lidskoprávní americká organizace Washington Office on Latin America nicméně upozorňuje na velké úkoly, před nimiž budoucí vládci Bolívie stanou. Kromě rozdělené společnosti, čelící dramatickým následkům pandemie, zdědí totiž také „tradičně oslabené“ státní instituce.