Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila epidemii opičích neštovic za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Rozhodnutí bylo oznámeno v sobotu ráno poté, co WHO ve čtvrtek svolala svůj druhý výbor pro mimořádné situace.
Monkeypox declared a global health emergency by the World Health Organization following a surge in cases https://t.co/nRxVjhfJxH
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) July 23, 2022
„Rozhodl jsem, že celosvětová epidemie opičích neštovic představuje mimořádné ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu,“ oznámil v sobotu ráno generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. A to i přes to, že v USA ani v Evropě doposud na opičí neštovice jediný člověk nezemřel.
I tak lze podle něj epidemii v rozpuku zastavit. „V tuto chvíli se jedná o ohnisko, které se koncentruje mezi muži, kteří mají sex s muži. Zejména těmi, kteří mají více partnerů. Jedná se tedy o ohnisko, které lze zastavit správnými strategiemi ve správných skupinách,“ řekl.
WHO se prohlášení epidemie opičích neštovic za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu původně zdržela. Koncem června Tedros uvedl, že krizový výbor doporučil, že v současné době „událost nepředstavuje mimořádnou událost mezinárodního významu pro veřejné zdraví“. Uznal ale, že se „zdravotní hrozba vyvíjí“ a WHO ji bude mimořádně pečlivě sledovat.
„Podle hodnocení WHO je riziko opičích neštovic celosvětově a ve všech regionech mírné. S výjimkou evropského regionu, kde hodnotíme riziko jako vysoké,“ dodal podle BBC.
Dvě mimořádné situace: obrna a covid
WHO definuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu neboli PHEIC jako „mimořádnou událost“, která představuje „riziko pro veřejné zdraví jiných států v důsledku mezinárodního šíření nákazy“ a „potenciálně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci“.
Označení PHEIC vychází z Mezinárodních zdravotnických předpisů vytvořených v roce 2005. Představuje mezinárodní dohodu, která má pomoci předcházet rizikům pro veřejné zdraví, jež mají potenciál šířit se po celém světě, a reagovat na ně.
V současné době probíhají dvě mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví. První je dětská obrna, která začala v roce 2014 a nedávno se v USA objevil první případ. Druhou je samozřejmě covid.
Od zavedení předpisů byly vyhlášeny čtyři další PHEIC. Prasečí chřipka v letech 2009 až 2010, ebola v letech 2014 až 2016 a 2019 až 2020 a virus zika v roce 2016.
Už 16 500 případů po světě
Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí USA je v současné době hlášeno více než 2 800 pravděpodobných nebo potvrzených případů opičích neštovic ve 44 státech. Celosvětově je hlášeno více než 16 500 případů v 74 zemích.
Opičí neštovice jsou mnohem méně závažným příbuzným dnes již vymýceného viru pravých neštovic. Vyskytuje se endemicky v některých částech západní a střední Afriky a obvykle se nakazí od hlodavce nebo malého savce.
Virus opičích neštovic se může šířit kontaktem s tělesnými tekutinami, vředy nebo předměty, jako je oblečení a lůžkoviny kontaminované virem. Podle některých vědců by nemoc měla patřit mezi pohlavní choroby. Podle CDC se může také šířit z člověka na člověka kapénkami dýchacích cest, obvykle v blízkém prostředí.
Každý, kdo přišel do styku s osobou s vyrážkou podobnou opičím neštovicím nebo kdo přišel do styku s osobou, která má pravděpodobný nebo potvrzený případ opičích neštovic, je vystaven vysokému riziku nákazy. Velký počet případů se letos vyskytl u mužů, kteří mají pohlavní styk s muži, a úředníci veřejného zdravotnictví zaměřují své preventivní úsilí na tuto skupinu.
V ČR bylo ke konci června zaznamenáno sedm případů této nemoci.