Po Kalifornii se rozšířil největší aktivní požár ve Spojených státech amerických a postupuje směrem k národnímu parku Yosemite. Úřady proto v okresu Mariposa vyhlásily v sobotu nouzový stav. Hořet začalo v pátek a podle hasičů nebude požár pod kontrolou dříve než příští týden. Evakuovat se dosud muselo 6 tisíc obyvatel. Požár pak zničil nejméně deset domovů. Informoval o tom server BBC a AP.
Největší aktivní požár ve Spojených státech amerických postupuje v okresu Mariposa ve státě Kalifornie směrem k národnímu parku Yosemite. Úřady proto v sobotu vyhlásily nouzový stav a evakuovaly asi 6 tisíc obyvatel. Hořet začal požár v pátek a podle hasičů nebude pod kontrolou dříve než příští týden. Zničit stačil zatím deset domovů. „Explozivní požár se pro naše hasiče ukazuje být výzvou,“ okomentoval situaci kalifornský požární úřad.
Důvod vzniku požáru zatím není známý. Uhasit se ho snaží více než 400 hasičů. Na pomoc mají také čtyři helikoptéry, letectvo a buldozéry. Nouzový stav stát Kalifornie vyhlásil proto, aby získal přístup k federální pomoci. Kvůli požáru musely úřady zatarasit také několik silnic. Uzavřená je například také dálnice číslo 140 blokující přístup k parku Yosemite. V neděli o tom informovala agentura AP.
Dříve v červenci propukl také jiný požár, který rovněž ohrožoval národní park Yosemite. Dostal se až na kraj obřího háje sekvojí, ale hasiči ho včas zastavili. Nyní však požár zvaný Oak Fire jedny z nejstarších stromů na světě opět ohrožuje. Důvodem rychle postupujícího ohně je podle serveru BBC kombinace sucha, klimatické změny a přerostlé vegetace.
Kvůli požáru se plní okolní ubytování. Evakuovaní nemají kam jít
Největší aktivní požár ve Spojených státech americký se rozšířil na území velké asi 4 800 hektarů. Letos pak ve Státech vypuklo asi 37 774 lesních požárů. Dohromady spálily 2,24 milionů hektarů půdy. Podle Národního meziagenturního hasičského střediská se jedná o nejvyšší číslo od roku 2012. K sobotě pak bylo podle serveru Al Jazeera aktivních 95 požárů pokrývajících asi 913 440 hektarů v 15 amerických státech.
Kvůli velikosti evakuace pak vznikla také krize s ubytováním všech obyvatel, kteří museli opustit své domovy. Upozornila na to také majitelka místního hotelu Alyssa Wildt. „Dnes tu několik skupin požárníků hledalo pokoje. Ale my už je nemáme. Myslím si, že většina města je plná,“ popsala pro LA Times. Záchranáři museli v Kalifornii také zasahovat, když v lesích nalezli muže bez bot, který sjel autem do příkopu a snažil se požáru uniknout. Vyváznout měl bez zranění.