Myanmar poprvé za deset let obnovil trest smrti. Armáda popravila čtyři demokratické aktivisty, včetně bývalého poslance. Obvinila je ze spáchání „teroristických činů“. Poprava vyvolala v zemi i ve světě vlnu odporu. Informovala o tom stanice BBC a agentura Reuters.
Myanmarská vojenská junta popravila čtveřici demokratických aktivistů, včetně bývalého poslance Národní ligy pro demokracii (NLD) Phya Zeya Thawa. Vojenský soud jej usvědčil v lednu z financování terorismu a bombových útoků.
Podle BBC News junta čtveřici odsouzených obvinila z toho, že „dávali příkazy, dělali opatření a spáchali spiknutí za brutální a nelidské teroristické činy“. Souzeni údajně byli na základě protiteroristického zákona.
Myanmar military executes four democracy activists https://t.co/SZXmLvc6lT
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 25, 2022
Čtveřici junta držela ve věznici Insane, kam se dnes vydali rodinní příslušníci, aby získali nějaké informace. Matka Zeya Thawa řekla, že jí nikdo nesdělil datum popravy jejího syna, nemohla proto připravit řádný pohřeb.
„Když jsme se potkali minulý pátek na Zoomu, byl můj syn zdravý a usmíval se. Požádal mě, abych mu přinesla brýle na čtení, slovník a nějaké peníze, které by ve vězení mohl použít. A tak jsem ty věci dnes přinesla do věznice. Proto jsem si nemyslela, že ho zabijí. Nevěřila jsem tomu,“ řekla pro BBC. Zoom je oblíbená komunikační online platforma.
Vlna odporu
Podle Organizace spojených národů (OSN) jsme svědky první popravy v zemi od roku 1988. Není zřejmé, jak a kdy k ní došlo. Státní deník Global New Light of Myanmar o ní informoval dnes. Dříve jihovýchodní asijská země popravovala oběšením.
Mezi popravenými se nacházel také Ťjo Min Ju, známější pod přezdívkou „Kou Jimmy“ (53 let). Patřil do skupiny Studenti 88, která organizovala protesty pro demokracii již v roce 1988. Zatčen byl loni v říjnu.
Dalšími popravenými jsou Hla Mjou Aun a Aun Thura Zo. Podle obžaloby zavraždili ženu, kterou podezírali z vyzrazování informací armádě.
Myanmar executes four democracy activists, draws condemnation https://t.co/imMTVUerkN pic.twitter.com/z1aiMOTGiy
— Reuters Asia (@ReutersAsia) July 25, 2022
Poprava vyvolala vlnu odporu. „Ty lidi soudil, usvědčil a potrestal vojenský soud, přičemž dotyční neměli právo se odvolat a podle všeho neměli ani právního zástupce, což je porušení mezinárodního humanitárního práva,“ řekl nezávislý expert na lidské právo OSN Thomas Andrews.
Andrews podle Reuters varoval, že mezinárodní společenství musí urychleně jednat. V cele smrti totiž údajně čeká na podobné procesy asi 100 osob.
„Světové společenství musí krutost junty potrestat,“ volá pro spravedlnosti mluvčí myanmarské exilové vlády.
Trest smrti pro čtveřici odsouzených kritizoval také japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši a kambodžský premiér Hun Sen. Oba naléhaly na vůdce junty, aby popravu neprovedly.
Čtveřice mužů byla obviněna v lednu a dubnu minulý rok. Měli napomáhat milicím v boji proti armádě, která v únoru minulý rok svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou držitelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.
Armáda obhájila puč zmanipulováním voleb. To však nezávislí volební pozorovatelé nepotvrdili. Puč vyvolal masivní protesty, při nichž zabily policisté nejméně 2000 lidí.