Rusko od středy omezí dodávky zemního plynu do Evropy. Oznámila to ruská společnost Gazprom s tím, že plynovod Nord Stream 1 bude fungovat jen na 20 procent své kapacity. Podle ní je totiž potřeba technická údržba turbíny Siemens Energy. Německo však takový důvod odmítá a místo toho spolu s Ukrajinou viní Rusko z energetické války. V úterý o tom informoval server BBC a Al Jazeera.
Plynovod Nord Stream 1 bude od středy fungovat jen na 20 procent své kapacity. V pondělí o tom informovala ruská společnost Gazprom. Podle ní je totiž potřeba provést technické úpravy na turbíně Siemens Energy. Německá vláda však takové vysvětlení odmítá s tím, že dotyčná turbína měla být do chodu zavedená až v září. Rusko proto viní z energetické války, kterou podle ní zahájilo kvůli pokračujícím sankcím ze strany západních států zavedených kvůli trvající invazi na Ukrajině.
Množství plynu proudícího plynovodem Nord Stream 1 by se tak mělo snížit na 33 milionů kubických metrů za den. Tedy na polovinu současné úrovně, která udržuje plynovod na 40 procentech plné kapacity. „Putin se snaží oslabit podporu Ukrajiny a vrazit mezi naši společnost klín. Vyvolává proto nejistotu a uměle zvyšuje ceny energií,“ okomentoval situaci podle serveru Al Jazeera německý ministr ekonomiky Robert Habeck.
Kreml však taková obvinění popírá a omezení plynovodu nadále vysvětluje technickými problémy. Na oznámení Gazpromu v pondělí reagoval také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj by Evropa měla odpovědět na „plynovou válku“ vyvolanou Ruskem. „Jedná se o otevřenou válku, kterou Rusko plánuje vést proti Evropě. Jedná se pouze o jiný druh teroru. A proto musíte reagovat,“ vyjádřil se k situaci ve své denní video zprávě.
Kvůli plánovanému omezení dodávek plynu se v úterý setkají v Bruselu ministři energetiky
Podle ukrajinského prezidenta se tak Rusko snaží Evropě ztížit přípravy na zimu a nezajímá se o chudobu, do které může její obyvatele uvrhnout. Evropská unie se mezitím snaží svou energetickou závislost na Rusku omezit. Loni od něj přitom odebírala 40 procent svého plynu. V úterý se proto v Bruselu setkají evropští ministři energetiky, aby našli společnou odpověď na současnou krizi. Kromě toho oznámila Evropská komise minulý týden návrh na snížení spotřeby plynu.
Russia’s Gazprom to tighten squeeze on gas flow to Europe https://t.co/BnFQMpnDff pic.twitter.com/vIWU7yx2OT
— Al Jazeera English (@AJEnglish) July 26, 2022
Podle něj by měly členské státy Evropské unie svou spotřebu v následujících sedmi měsících snížit o 15 procent. Omezení by bylo podle informací serveru BBC dobrovolné, Komise by ho však mohla v případě nutnosti změnit na povinné. Dovoz plynu pak Rusko omezilo už dříve v červnu. Tehdy plynovod snížilo na 40 procent jeho kapacity, a to kvůli údajnému zpoždění dovozu turbíny z Kanady, kam byla poslána na údržbu. Následně také provoz Nord Stream 1 zcela zastavilo po dobu 10 dní. Rusko je přitom největším světovým dodavatelem zemního plynu.