Čína dala v pondělí zelenou preparátu Azvudine od čínské firmy Genuine Biotech k léčbě vybraných dospělých pacientů s covidem-19. Pekingu tak přibyl nový nástroj pro boj s koronavirem. Informovaly o tom agentura Reuters a server Fortune.
Dostupnost účinných vakcín a léčby covidu je dle Reuters zásadní k tomu, aby se Čína potenciálně mohla odklonit od politiky „dynamického nulového covidu“. Jejím cílem je eliminovat každé ohnisko (jakkoli malé), přičemž spoléhá na hromadné testování a přísnou karanténu.
China approves its first homegrown Covid antiviral, as regulators cleared a medicine from Genuine Biotech that was previously used to treat HIV https://t.co/tV9OCSk6KO
— Bloomberg (@business) July 26, 2022
Užití pilulky Azvudine, kterou Čína schválila v červenci loňského roku k léčbě určitých infekcí virem HIV, čínský regulátor podmínečně povolil k léčbě dospělých pacientů s „normálním typem“ covidu, uvedl v prohlášení Národní úřad pro léčivé přípravky.
Čína pojmem „normální typ covidu“ označuje případy koronavirové infekce, u nichž jsou patrné známky zápalu plic, ale pacienti ještě nejsou ve vážném stavu.
Nejlidnatější země světa v únoru povolila použití tablety Paxlovid od společnosti Pfizer u dospělých s mírným až středně závažným průběhem covidu-19 a vysokým rizikem progrese do těžkého stavu. V roce 2020 schválila používání přípravku tradiční čínské medicíny Lianhua Qingwen ke zmírnění příznaků nemoci, jako je horečka a kašel.
O účinnosti léku panují pochybnosti
V poslední fázi klinické studie 40 procent pacientů užívajících Azvudine vykazovalo zlepšení symptomů sedm dní po prvním užití léku ve srovnání s 11 procenty v kontrolní skupině, uvedla společnost Genuine Biotech v prohlášení na začátku tohoto měsíce.
Firma nicméně dosud nezveřejnila údaje o tom, zda její lék snižuje počet hospitalizací nebo úmrtí souvisejících s covidem.
Osoba obeznámená s loňskou studií čínskému serveru Caixin sdělila, že výsledky prokázaly jen nízkou účinnost. Podle jejího vyjádření není jasné, zda pacienti, kteří pilulky užívali, na tom skutečně byli lépe než ti, kteří je neužívali. Informoval o tom server Fortune, přičemž identitu zdroje nezveřejnil.
China just approved its first domestic anti-COVID pill, Azvudine, and is ready to produce 6.8 billion pills a year at half the price of Pfizer’s Paxlovid https://t.co/PJ0fM93bA3
— FORTUNE (@FortuneMagazine) July 26, 2022
Pro srovnání, společnost Pfizer koncem loňského roku oznámila, že Paxlovid snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí o 89 procent. Podmínkou je zahájit léčbu do tří dnů od prvních příznaků. Klinické studie proběhly ještě před vzestupem varianty omikron. Dle Pfizeru a amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv by si měl Paxlovid nicméně zachovat svou efektivitu i proti omikronu.
Molnupiravir společnosti Merck v klinických studiích zaznamenal 50procentní účinnost při prevenci hospitalizací a úmrtí.